Placido Domingo honorowym patronem Opery Krakowskiej
access_time 2007-07-31 13:22:54
Opera Krakowska z radością informuje, iż z dniem 23 lipca 2007 roku słynny hiszpański tenor, dyrektor generalny Narodowej Opery w Waszyngtonie oraz Opery w Los Angeles - Plácido Domingo, objął Honorowym Patronatem Operę Krakowską. Szczegóły przybliża Joanna Zachuta.


"Prowadzone są dalsze rozmowy z Maestro Domingo na temat szczegółowych ustaleń dotyczących konkretnych projektów i przedsięwzięć artystycznych. Chodzi m.in. o wystawienie w Krakowie spektaklu Luisa Fernanda Federica Moreno Torroby. Współczesna inscenizacja zarzueli - gatunku charakterystycznego dla Hiszpanii, podbija liczące się sceny operowe zarówno Europy jak i USA.
Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że byłaby to polska prapremiera pełnego spektaklu zarzueli.

Kolejne negocjacje dotyczą udziału Plácido Domingo w koncercie inaugurującym działalność nowego gmachu Opery Krakowskiej. Maestro Domingo przyjął także zaproszenie do zorganizowania w Krakowie jednej z edycji międzynarodowego konkursu wokalnego Operalia, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem. Konkurs należy obecnie do najbardziej prestiżowych przedsięwzięć tego typu na świecie. Organizowany jest co roku w innym mieście, często podróżuje też po różnych kontynentach. Do laureatów Operaliów należą m.in.: Inva Mula, Nina Stemme, José Cura, Elizabeth Futral, Ana Maria Martinez, Erwin Schrott, Rolando Villazón, Joseph Calleja, Adriana Damato i wielu innych solistów występujących w najbardziej cenionych teatrach muzycznych. Z polskich uczestników konkursu wymienić należy Aleksandrę Kurzak, która pomimo tego, że nie udało się jej wejść do ścisłego finału, została zauważona przez jurorów i, jak sama często powtarza, był to punkt zwrotny w jej karierze.

Podkreślając fakt nawiązania ścisłej i długotrwałej współpracy pomiędzy Operą Krakowską i Maestro Plácido Domingo, pragniemy zwrócić uwagę na korzyści płynące dla całego Krakowa i regionu, wynikające m.in. ze znacznego poszerzenia oferty kulturalnej i co za tym idzie turystycznej miasta".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A