Legionowa rocznica
access_time 2007-08-04 09:07:56
6 sierpnia odbędzie się przy Grobie Nieznanego Żołnierza uroczystość z okazji 93 rocznicy wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego. Wcześniej – o godzinie 19. w kościele księży Filipinów odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów.


3 sierpnia 1914 roku utworzona została w Krakowie licząca około 150 strzelców kompania kadrowa pod dowództwem porucznika Tadeusza Kasprzyckiego. 6 sierpnia pododdział ten, odprowadzany przez Piłsudzkiego i tłumy krakowian wyruszył z Oleandrów w kierunku Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne.

Twórca kompanii Józef Piłsudski liczył na wywołanie powstania na ziemiach zaboru rosyjskiego, traktował ten oddział również jako kuźnię kadr dla przyszłego wojska polskiego. Po bezskutecznej próbie wywołania powstania Pierwsza Kompania Kadrowa powróciła do Krakowa stając się zalążkiem Legionów Polskich, walczących później na frontach I wojny.

W okresie międzywojennym, a także po roku 1989 dzień 6 sierpnia – rocznica wymarszu Kompanii z Krakowa – obchodzony jest uroczyście, jako rocznica rozpoczęcia przez polskich żołnierzy działań zbrojnych, które zwieńczone zostały odzyskaniem niepodległości w roku 1918. W Tarnowie uroczystości rocznicowe organizują „Tarnowskie Rodziny Legionistów Józefa Piłsudskiego”.

O godzinie 19 w kościele księży Filipinów odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów, po nabożeństwie jego uczestnicy przemaszerują pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się patriotyczna uroczystość zakończona złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A