87. rocznica „Cudu nad Wisłą”
access_time 2007-08-15 15:29:07
W dniu dzisiejszym w Tarnowie uroczyście była obchodzona osiemdziesiąta siódma rocznica bitwy warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”.
fot. Michał StańczykCeremonia rozpoczęła się o godzinie dwunastej Mszą świętą w Katedrze tarnowskiej. Podczas uroczystej homilii, obok przybliżenia dzisiejszego święta katolickiego – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ks. dr prał. Stanisław Salaterki, proboszcz parafii, poruszył temat Święta Wojska Polskiego i hasło, które towarzyszy żołnierzom od zawsze: „Bóg, Honor, Ojczyzna.”

Po mszy nastąpił uroczysty pochód pocztów sztandarowych, kombatantów, władz miasta, parlamentarzystów i społeczeństwa Tarnowa pod przywództwem V Brygady Strzelców Konnych pod Grób Nieznanego Żołnierza. Tam odbyło się powitanie wszystkich przybyłych na ceremonię. Następnie głos zabrał dr Ryszard Ścigała, Prezydent Miasta Tarnowa. W swoim przemówieniu przybliżył pokrótce historię bitwy warszawskiej, m.in. postać Jana Kowalewskiego, który złamał szyfry Armii Czerwonej, co pozwoliło „odwrócić losy bitwy i świata” – jak powiedział dr Ryszard Ścigała. „Cud nad Wisłą” porównał też do starożytnych Termopil, podnosząc tym samym rangę bitwy. Później nastąpił Apel Poległych, a po nim uroczyste złożenie kwiatów i wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza przy akompaniamencie Orkiestry Zakładowej Zakładów Azotowych, po czym odśpiewano „Rotę”.

Uroczystość zakończyło wystąpienie dr Ryszarda Ścigały, który podziękował wszystkim za przybycie i wzięcie udziału w ceremonii. Na sam koniec dodał, że chciałby, aby za rok jubileuszową, dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, inaugurowano właśnie w Tarnowie.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...