Inauguracja 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2007-05-20 23:26:41
Choć może niektórym trudno w to uwierzyć, Tarnowska Nagroda Filmowa to niemalże najstarsza tego typu cykliczna impreza w Polsce, a nasze miasto wyprzedził jedynie festiwal w Gdyni. Dziś w kinie Marzenie odbyła się inauguracja festiwalu i pierwsze seanse. Tegoroczny przegląd zapowiada się niezwykle interesująco.
fotoTegoroczna Tarnowska Nagroda Filmowa będzie już 21 z kolei spotkaniem pomiędzy środowiskiem twórców kinematograficznych i widzami z Małopolski. Festiwal, który - podobnie jak poprzednie edycje - ma na celu popularyzację dorobku polskich filmowców, jest wspaniałą okazją do rzucenia się w wir projekcji, koncertów, spotkań autorskich, pokazów oraz prelekcji.

Miłośnicy kina w każdym wieku muszą zarezerwować sobie cały tydzień; tyle bowiem potrwa XXI Tarnowska Nagroda Filmowa, zapowiedziana na dni od 20 do 26 maja. Formuła tego wydarzenia będzie zbliżona do wcześniejszych edycji. Codziennie odbywać się będą projekcje konkursowe, których w tym roku będzie szesnaście. Jak zapewnieją organizatorzy wydarzenia, choć dokładny plan festiwalu nie jest jeszcze znany, to zostanie on tak zaplanowany, aby umożliwić udział w projekcjach możliwie dużej liczbie osób. Pokazy konkursowe zaczynać się będą w godzinach wieczornych, tak, by prawie każdy zainteresowany był w stanie w nich uczestniczyć.

Nie zawiodą się także melomani. Organizatorzy TNF zaproponują im serię trzech koncertów muzyki filmowej. Odbędą się one w dniach 24, 25 oraz 26 maja i będą nosiły tytuły: "Seriale, seriale...", "Muzyka filmowa Wojtka Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego", "Muzyka Filmowa Krzesimira Dębskiego". Wymienionych artystów wspierać będzie Tarnowska Orkiestras Kameralna. Scena ustawiona będzie tuż przed Tarnowskim Centrum Kultury, a zgromadzona widownia zasiądzie na sprowadzonych z Wrocławia trybunach, umożliwiających ulokować około 400 osób.
21 Tarnowską Nagrodę Filmową objęli patronatem: Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego - Michał Ujazdowski, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Tarnowa.

Gospodarzem dzisiejszego wieczoru byli Anna Grygiel i Tomasz Kapturkiewicz. Prowadzący podkreślili, że zaszczytem dla tarnowskiej imprezy jest fakt, iż zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?", w związku z tym za pośrednictwem imprezy publiczność będzie miała możliwość zapoznać się ze wspaniałą ideą.

fotoTegorocznemu Jury przewodniczy wybitny aktor, twórca filmowy i teatralny Jan Machulski, a grono Jury tworzą:
Jerzy Armata - krytyk filmowy, znany tarnowskiej publiczności między innymi z prelekcji z cyklu Akademia Filmowa;
Ryszard Jazwiński - dziennikarz radiowej "Trójki";
Łukasz Maciejewski - krytyk filmowy;
Jan Nowicki - aktor;
Lech Majewski - reżyser, plastyk, poeta, autor plakatu XXI Tarnowskiej Nagrody Filmowej;
Jerzy Kalina - twórca scenografii, performer;
Cezary Harasimowicz - scenarzysta i aktor;
Grzegorz Molewski - prezes telewizji Kino Polska;
Andrzej Goleniewski - pełnomocnik Filmoteki Narodowej;
Barbara Czekańska - radna Miasta Tarnowa, przewodnicząca Komisji Kultury;
Krystyna Latała - dyrektor radia Eska;
Jerzy Hebda - radny;
Do składu jury dołączą także przedstawiciele RDN Małopolska oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

fotoUroczystego otwarcia 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej dokonał Prezydent Ryszard Ścigała, który, m.in. wyraził radość z faktu, że Tarnów może gościć tak znamienitych artystów związanych ze sztuką filmową, kulturą, z tym wszystkim, co wiąże się z przeżyciem. Korzystając z przywileju Włodarza Miasta, Prezydent wygłosił formułę "21 edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej uważam za otwartą." Po wystąpieniu Prezydenta zaprezentowano film "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego, czterokrotnego laureata Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Komedia z odrobiną goryczy. Miasteczko Jaśminów. Klasztor kamedułów. W jego murach służy Bogu pięciu zakonników: przeor - ojciec Kleofas, bracia: Zdrówko, Śliwa, Czeremcha i Czereśnia. Imiona trzech ostatnich oddają ich szczególną cechę - braciszkowie pachną: jeden śliwą, drugi czeremchą, trzeci czereśnią.

Pewnego dnia w klasztorze pojawia się atrakcyjna kobieta z małą córeczką, na zlecenie władz kościelnych ma zająć się konserwacją klasztornych obrazów. W dzień pracuje przy obrazach, a wieczorami, na poddaszu, oddaje się dziwnym praktykom - wydobywa z kufra buteleczki z olejkami zapachowymi, menzurki, pipety, kolby destylacyjne i rozpoczyna alchemiczne eksperymenty...
reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski
zdjęcia: Krzysztof Ptak
muzyka: Zygmunt Konieczny
scenografia: Joanna Doroszkiewicz
obsada: Adam Ferency (przeor klasztoru-ojciec Kleofas), Grażyna Błęcka-Kolska (Natasza), Janusz Gajos (brat Zdrówko), Krzysztof Pieczyński (brat Czeremcha), Grzegorz Damięcki (brat Śliwa), Franciszek Pieczka (święty Roch), Bogusław Linda (aktor Zeman), Krzysztof Globisz (burmistrz)

tekst: Tomasz Budzik
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A