„Dozwolone do 21” – wystartowaliśmy !
access_time 2007-05-25 12:38:21
25 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”, który odbywa się w dniach od 24 do 27 maja 2007 roku już wystartowała. Byliśmy tego świadkami na uroczystym rozpoczęciu festiwalu w naszym tarnowskim teatrze.
Jak wiadomo Festiwal cieszy się dużą popularnością w całej Polsce jak i na świecie, dzięki czemu rzesze młodych twórców mogą spotkać się w jednym miejscu i w przerwach pomiędzy blokami filmowymi wymieniać swoje doświadczenia i opinie.
 
Niewątpliwą ciekawostką tego festiwalu jest fakt, iż uroczyste rozpoczęcie 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”, było zabawnym a zarazem ciekawym widowiskiem przygotowanym przez Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty”.
 
Przedstawienie rozpoczęło się prezentacją kilku fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, która miała na celu przybliżenie roku w którym odbył się po raz pierwszy i zapoczątkował kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 18”, a w późniejszych latach poprzeczka wiekowa twórców przedstawiających swoje prace, została podniesiona do 21 lat.
 
Głównymi bohaterami była para młodych osób, którzy wcielili się w rolę: Grzegorza Gawlika – człowieka  który „konferansjerkę” ma doskonale opanowaną i nie potrzebuje scenariusza, zaś drugą postacią byłą przedstawicielka kina offowego – błysk w oku, wizja filmu.
 
Po krótkim widowisku Pani vice prezydent miasta Tarnowa – Dorota Skrzyniarz, dokonała uroczystego otwarcia 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”
 
Prace młodych twórców będą oceniane przez profesjonalne jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz - reżyser, Witold Kon - Przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce, Wolfgang Frezer-przedstawiciel Światowej Unii Filmu Niezależnego, Tomasz Schimscheiner - aktor i Marcin Hycnar - aktor.
 
Filmy konkursowe oceni także 5-cio osobowe jury młodzieżowe, w skład którego wchodzą uczniowie tarnowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 
Ciekawostką festiwali jest fakt, że po raz pierwszy w jego historii, do konkursu zgłoszone zostały filmy z Korei. Pozostałe kraje, z których nadesłano filmy to: Białoruś, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Szwecja i oczywiście Polska.
 
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa, patronat artystyczny nad imprezą objęła Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna im. Leona Schillera w Łodzi i Światowa Unia Filmu Niezależnego UNICA.
 
Festiwal zrealizowany jest dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie oraz Urzędu Miasta Tarnowa.
 
Sponsorami Festiwalu są: Karpacka Spółka Gazownictwa, TOP 8000, BEiKS  Sp.j., Kopalnia Soli w Bochni.
 
Patronat medialny nad Festiwalem objęli: TVP Kultura, Kino Polska, Radio Kraków, Radio eska, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, TEMI, Małopolska Telewizja Kablowa, RDN Małopolska, wiadomości24.pl, Interia.pl, Filmforum.pl, Tarnow.pl, Intarnet.pl, a także nasz portal - Tarnow.net.pl.
 
 
Wszystkie projekcje filmów odbywają się w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie a wstęp jest bezpłatny.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w festiwalu wszystkich, którzy choć na chwilę pragną znaleźć się w świecie filmu niezależnego i przeżyć niezapomnianą przygodę.
 
Co jeszcze w planie :
 
 
25.05.2007 (piątek)
 
10.30 – 14.00 - projekcje konkursowe /II/ - Teatr
16.00 – 19.00 - projekcje konkursowe /III/ - Teatr
 
16.00 – 19.00 - pokaz sprzętu cyfrowego firmy BEiKS Sp.j. w Bombaj Music
 
21.00 - impreza towarzysząca „Wieczór z Gwiazdą” – spotkanie z: Magdaleną Łazarkiewicz (reżyser), Tomaszem Schimscheinerem (aktor serialu „Na wspólnej”), Maciejem Hycnarem (aktor) – kawiarnia Alchemik
 
26.05.2007 (sobota)
 
10.30 – 13.00 - projekcje konkursowe /IV/ - Teatr
15.00 – 19.00 - Projekcja Filmu Magdaleny Łazarkiewicz – Teatr
20.00 - impreza towarzysząca „Muzyka nocą” – Piknik w Państwowym Stadzie Ogierów w Klikowej
 
27.05.2007 (niedziela)
 
11.00 - uroczyste Zakończenie 25 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21” – wręczenie nagród laureatom – Teatr
 
 
Kamil Zyznar – kamil.art@poczta.fm
 
 
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A