Tarnów pożegnał Witolda Gryla
access_time 2007-05-31 18:17:42
30 maja na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbył się pogrzeb zmarłego w wieku 88 lat inżyniera Witolda Gryla, wieloletniego pracownika Zakładów Azotowych, wspaniałego człowieka wielu pasji i zainteresowań, bibliofila, kolekcjonera, darczyńcy. W imieniu władz miasta pożegnał wybitnego tarnowianina zastępca prezydenta Kazimierz Koprowski, w imieniu członków rodziny, przyjaciół zmarłego, tarnowskich historyków, członków Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem przemówienie nad trumną wygłosił Antoni Sypek.

W Tarnowie, swoim rodzinnym, ukochanym, mieście zmarł w wieku 88 lat Witold Gryl. Z wykształcenia był chemikiem, przepracował wiele lat w tarnowskich Zakładach Azotowych, był za swoją pracę wyróżniany odznakami zakładowymi i resortowymi, wielu tarnowian znało jednak Witolda Gryla jako miłośnika historii i zabytków Tarnowa. Swoje zainteresowania wyniósł, jak sam wielokrotnie podkreślał, z domu rodzinnego. – Kocham książki i rodzinne miasto- mówił w jednym z wywiadów – Matce przede wszystkim tę miłość zawdzięczam.

Dzięki tej miłości sam stał się po latach współzałożycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Miasta Tarnowa, inicjatorem prac wykopaliskowych na terenie ruin zamku na Górze Świętego Marcina, współpracował z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Diecezjalnym, Miejską Biblioteką Publiczną, pisał artykuły na temat zabytków Tarnowa w prasie lokalnej i ogólnokrajowej. Był również działaczem PTTK, Społecznym Opiekunem Zabytków, Przewodnikiem Miejskim, Przewodniczącym Komisji Opieki na Zabytkami Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Tarnowie. Obok takich postaci jak Norbert Lippóczy, czy Stanisław Westwalewicz był żywą historią miasta.Sporo do zawdzięczenia ma mu także liczna grupa młodych ludzi, którym pomagał w poszukiwaniach literatury i ikonografii przy pisaniu prac magisterskich poświęconych przeszłości Tarnowa. Chociaż sam Witold Gryl wielokrotnie zastrzegał, iż nie jest profesjonalnym historykiem, to z jego ogromnej wiedzy i doświadczenia korzystało wielu znanych tarnowskich historyków. Wymienione dzieła to jedynie niewielki fragment aktywności człowieka, który przez całe długie życie starał się realizować swoje pasje. Do końca aktywny, pełen nowych pomysłów i projektów, których już nie będzie mu dane zrealizować.

30 maja na Starym Cmentarzu odbył się pogrzeb świętej pamięci Witolda Gryla. W imieniu władz miasta pożegnał zmarłego zastępca prezydenta Kazimierz Koprowski. - Śmierć Witolda Gryla to dla Tarnowa niepowetowana strata. Dlatego dzisiaj, w tym miejscu miasto Tarnów składa mu hołd – powiedział m.in. w swoim przemówieniu Kazimierz Koprowski. W imieniu członków rodziny, przyjaciół zmarłego, tarnowskich historyków, członków Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem przemówienie nad trumną wygłosił Antoni Sypek.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A