25 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - zapowiedź
access_time 2007-06-27 19:30:02
Dziś, 27 czerwca, w siedzibie radia RDN Małopolska odbyła się konferencja poświęcona sprawom przygotowania zbliżającej się Pielgrzymki na Jasną Górę. Jej głównymi gośćmi byli ks. Zbigniew Szostak - Dyrektor Pielgrzymki oraz ks. Roman Majoch, rzecznik prasowy Pielgrzymki i kierownik jej trasy.

Tarnowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta i jego okolic. W tym roku mamy jubileusz jej 25 lecia. Diecezja przygotowuje się do niej niezwykle skrupulatnie. Wszyscy pielgrzymi otrzymają koszulki w czterech kolorach z okolicznościowym emblematem, przygotowano już program pielgrzymki, który został napisany przez ks. Stanisława Ruchałę - wieloletniego przewodnika Pielgrzymki Tarnowskiej, ci zaś, którzy skierują swoje kroki ku Częstochowie po raz 25 otrzymają ryngrafy, czyli odlane w brązie tablice, przygotowane specjalnie na tę okazję. Upominkami takimi uhonorowane zostaną także rodziny, regularnie udzielające pomocy Tarnowskiej Pielgrzymce.

Ks. Zbigniew Szostak - Dyrektor Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę:


lub->POBIERZPrzygotowanie zewnętrznych oznak pielgrzymki jest ważne, lecz nie najważniejsze. Znacznie bardziej istotna jest droga duchowa, jaką będą mieli szansę przejść pielgrzymi tego sierpnia. Jak mówi ks. Zbigniew Szostak, "Hasło naczelne pielgrzymki, które podjęliśmy przed 25 laty jest realizowane do dziś. Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu i Ojczyźnie. Zaprosimy także Biskupa Polowego, aby sprawował Mszę św. w Racławicach, kiedy modlimy się za Ojczyznę". Wiadomo też, że na pielgrzymkę przybędą księża misjonarze, którzy będą mogli podzielić się owocem swojej szczególnie trudnej pracy. Przygotowany program określa też sylwetki 'Postaci dnia', czyli osób, których postawa życiowa będzie rozważana przez każdą grupę. Wśród nich znaleźli się między innymi: Jan Paweł II, Benedykt XVI, tarnowscy biskupowie oraz błogosławieni i święci Diecezji Tarnowskiej.

Nie zabraknie również momentów radosnych. Już dziś wiadomo, że na trasie 25 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbędzie się kilka ślubów; ich ilość nie jest jeszcze dokładnie znana, ale pewne jest, że zabawę towarzyszącą ich zawarciu zagwarantują wodzirejowie. Wspólnota pielgrzymkowa będzie też mogła wysłuchać kilku koncertów.

Tegoroczna Pielgrzymka przebiegnie trasą znaną sprzed roku, zeszłoroczne pozostają również ceny. Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym wyceniono na 80 zł oraz 55 zł jeśli na pielgrzymce będzie więcej osób z jednej rodziny.
Warto również nadmienić, iż przygotowywana jest właśnie publikacja jubileuszowa w formie albumu po święcona historii tarnowskiej Pielgrzymki autorstwa Grzegorza Brożka.

Wygląda więc na to, że tegoroczne 232 kilometry przebiegną pielgrzymom pod znakiem refleksji, zadumy, ale i dobrej zabawy wśród życzliwych osób.

Tomasz Budzik

Komentarze...