CZWARTY-ekSTRA FILM - "Jesienna Sonata" - Film Ingmara Bergmana - KONKURS- Rozwiązanie
access_time 2007-09-26 10:15:42
W imieniu Tarnowskiego Centrum Kultury serdecznie zapraszamy Państwa do kina "Marzenie" na wyjątkową projekcję filmu Ingmara Bergmana "Jesienna Sonata", którego projekcja odbędzie się 27 września o godzinie 18:30. Do wygrania 2 zaproszenia na seans!!!

Po wakacyjnej przerwie pokaz ten rozpoczyna projekcje cyklu Czwarty ekstra film, które odbywają się już od kilku lat i ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem widzów. Mamy więc nadzieję, że i w tym sezonie kulturalnym, który właśnie rozpoczynamy będą oczekiwaną przez Państwa propozycją. Na inauguracyjną projekcję sezonu wybór filmu nie jest przypadkowy.

30 lipca bieżącego roku w swoim domu na wyspie Faaroe u wybrzeży Szwecji zmarł Ingmar Bergman - najwybitniejszy reżyser i twórca sztuki filmowej.

Jak powiedział Tomasz Raczek - jeden z krytyków filmowych - "...śmierć Ingmara Bergmana jest ostatnim słowem, zamykającym rozdział kina wielkich osobowości...".

Aby uświadomić sobie, że Bergman zawsze będzie trafiał do naszych serc, pragniemy zaprezentować Państwu film z 1978 roku, który ponownie wszedł na nasze ekrany w czerwcu dzięki Romanowi Gutkowi i firmie dystrybucyjnej Gutekfilm, która wprowadziła do polskich kin 10 najgłośniejszych dzieł filmowych Ingmara Bergmana w ramach przeglądu jego twórczości.

Filmy tego reżysera nie należą do tych z gatunku prostych i lekkich. Nie rzadko odnosi się on w swoich dziełach do niewygodnych prawd skrywanych przez ludzką naturę i tajemnic jej egzystencji. Pochyla się on nad kondycją duchową człowieka by przyjrzeć się prawdom, do których sami się nie przyznajemy. Częstokroć zbliża on kamerę do człowieka tak bardzo, by zarejestrowała ona najmniejsze nawet drgnienie podyktowane przez przeżywane emocje. Odważa się także stawiać pytania filozoficzne dotyczące sensu egzystencji, czy istnienia Boga, który wciąż milczy.

Film, który pragniemy Państwu zaprezentować został dwukrotnie nominowany do Oskara za najlepszą żeńską rolę kobiecą i najlepszy scenariusz. Dostał także nagrodę Złotego Globa za najlepszy film obcojęzyczny.

"Jesienna Sonata" powstała podczas pobytu Ingmara Bergmana poza rodzinnym krajem, przez co przepełniona jest retrospekcjami i powrotami do lat młodości głównych bohaterów. Nie bez znaczenia dla Bergmana wydaje się też być wyczuwalny nastrój w tym filmie - pełne nadziei rodzinne spotkanie po latach. Film ten to dramat spotkania matki (Ingrid Bergman), która całkowicie poświęciła się sztuce, ze swoją córką (Liv Ulmann). Ciąg wyrzucanych z siebie żalów wydaje się nie mieć końca. Słowa padające w filmie uderzają wprost w odbiorcę. Zaczynają kłuć ingerując bezpośrednio we wrażliwość widza. Przypominają tym życie. Także śmierć.

Odejście Ingmara Bergmana zabolało wszystkich, którzy cenią sobie Wielkie Kino. Niech film zaproponowany przez nas w czwartkowy wieczór, będzie okazją do refleksji nad twórczością tego wybitnego reżysera Cichym wspomnieniem jego wspaniałej twórczości.

Przed projekcją kilka słów o twórczości Bergmana opowie nam Jerzy Armata - krytyk filmowy i dziennikarz Gazety Wyborczej. Jego krótki wykład z pewnością pozwoli nam lepiej zrozumieć tą trudną sztukę filmową i uświadomi, jak wiele straciła światowa kinematografia z chwilą, w której zmarł tak wybitny reżyser.

Zapraszamy gorąco zarówno tych, którzy nie mieli jeszcze okazji do poznania filmów Ingmara Bergmana, a także wszystkich, którzy znają i doceniają twórczość tego wybitnego reżysera.

Bilety na tą jednorazową projekcję będzie można zakupić w kasie kina "Marzenie". Ich cena wynosi 12 zł, a dla członków Akademii Filmowej 6 zł.


Informacja: Tarnowskie Centrum KulturyDo wygrania 2 zaproszenia na film. Do jutra (środa, godz. 12.00) prosimy o nadsyłanie swoich zgłoszeń na mail: redakcja (małpa) tarnow.net.pl
Mail należy zatytułować Jesienna Sonata, a w mailu prosimy o podanie swojego imienia, nazwiska i telefonu kontaktowego. Z osobami, które zostaną wylosowane, skontaktujemy się telefonicznie, pojawi się również info na stronach www.tarnow.net.pl.

KONKURS!! ZAPROSZENIA OTRZYMAJĄ:

-Ewelina Sikora
-Marek Bąk

Komentarze...