Atrakcje XII Turnieju Rycerskiego w Dębnie (relacja, zdjęcia, nagrania)
access_time 2007-09-23 21:56:31
W dniu dzisiejszym u podnóża zamku w Dębnie rozegrano Turniej o Złoty Warkocz Tarłówny. Trofeum zdobył Krzysztof Kulawiak z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Na uczestników spotkania z historią czekało wiele wrażeń.
fotoW turnieju rycerskim wzięli udział nie tylko rycerze z polskich bractw, ale i drużyny zagraniczne ze Słowacji i Węgier. Przygotowane przez zagranicznych gości pokazy były wcześniej wyreżyserowane. Widzów zaskoczyła zwłaszcza doskonała umiejętność trafiania do celu łuczników z Wyszehradu. Wszystkie pozostałe potyczki turniejowe, pojedynki, były prawdziwe, w ciężkich zbrojach, na prawdziwe ostre miecze, co wzmagało dreszczyk emocji.

Podczas turnieju stanęli w szranki najmłodsi rycerze (2,5 roku, 4 lata) w historii turnieju, Mateusz i Michał z Krakowa. Stoczyli walkę, za co nagrodzeni zostali brawami.

Punktem kulminacyjnym imprezy był finał turnieju bojowego "O Złoty Warkocz Tarłówny". Wczoraj odbyły się eliminacje, wyłoniono 4 najlepszych, najsilniejszych rycerzy i oni mieli walczyć o cenne trofeum. Niestety, jeden z nich odniósł ranę, w turnieju bojowym drużyn "Obrona Chorążego", dlatego w finale ostatecznie wystąpiło trzech rycerzy: Wilk, Damian - z Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego "Gladii Amici" oraz Krzysztof z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Rycerze dzielnie potykali się ze sobą, a zwycięstwo odniósł Krzysztof Kulawiak z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej i własnie jemu wręczono Złoty Warkocz Tarłówny.


Wręczenie trofeum.


lub->POBIERZ


Historia toczy się nie tylko na polach bitew, dlatego Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba przeniosło widzów do epoki renesansu i baroku, do okresu rozkwitu kultury dworskiej. Jej ważnym elementem były taniec i muzyka.

Zespoły biorące udział w Turnieju:

Bractwo Rycerskie św. Jerzego-Wyszehrad, Węgry
Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża
Hufiec Rycerstwa Małopolskiego "Leliwa"
Kieleckie Bractwo Artyleryjskie
Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba
Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego
Drużyna Czarnego Dębu.
Zaciężna Kompania Rycerska Ziem Południowych.
Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej.
Tarnowskie Bractwo Rycerskie "Gladii Amici"
Konfraternia Rycerska
Zamojskie Bractwo Rycerskie.
Bractwo Rycerskie Królewskiego Miasta Krosna.
Bractwo Orlich Gniazd
Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej.
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
Fratres Milites Christi de Cracovia.
Wolna Kompania Rodów Małopolskich.
Teatr Dzieci Ognia - Szczepanów
Książęca Drużyna
Grupa Kaskaderów Konnych Krakowskiego Szwadronu Ułanów
VIKOMT Bractwo Rycerskie ze Słowacji
Drużyna Słowiańsko-Wikińska Wiciędzy Jarowita ze Stróż

fot. RAFAŁ STAŃCZYK
Komentarze...