Edyta Ropek - Vice Mistrzynią Świata 2007
access_time 2007-09-24 09:43:23
Zawodniczka MKS Tarnovia, Edyta Ropek z Bergson Team, Five Ten wywalczyła srebrny medal we wspinaniu na czas, a tym samym zdobyła pierwszy w swoim życiu tytuł Vice Mistrzyni Świata we wspinaczce sportowej. Dziewiąte Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej rozgrywane były w północnej Hiszpanii, w miejscowości Aviles, w trzech konkurencjach wspinania: na czas, buldering i prowadzenie.

Polskę reprezentowało sześciu zawodników z Kadry Narodowej: Edyta Ropek, Agata Wiśniewska, Łukasz Świrk, Tomasz Oleksy, Grzegorz Karolak i Tomasz Wojciechowski. Największe nadzieje wiązaliśmy ze startem naszych zawodników w konkurencji szybkościowej. Nie zawiedliśmy się. Po raz pierwszy w historii wspinaczki sportowej i konkurencji wspinania na czas, zaprezentowano nową ścianę i nowe drogi służące do ustanawiania i bicia rekordu czasu ich pokonywania.


Rozgrywki w konkurencji na czas odbyły się trzeciego dnia mistrzostw, 21 września na starcie stawiła się rekordowa liczba zawodników - 39 kobiet i 70 mężczyzn. Sporym wyzwaniem było przebrnięcie przez eliminacje, zwłaszcza w rywalizacji męskiej i dostanie się do półfinałowej szesnastki. Na szczęście nasi zawodnicy dzięki dobrym czasom zakwalifikowali się do kolejnej rundy zawodów. Edyta z piątym, Łukasz z jedenastym, a Tomek z czternastym czasem zostali rozstawieni w gronie najlepszych zawodników świata! Dużym zaskoczeniem było wejście do półfinału specjalistów od wspinania w prowadzeniu i bulderingu: Włochów Jenny Lavarda i Lucasa Preti.

Walkę o wejście do elitarnej ósemki rozpoczęły zmagania pań. Edyta, dzięki dobrym czasom w eliminacjach rozstawiona została ze słabszą zawodniczką z Kazachstanu Tamarą Smirnovą. Zawodniczka Bergson Team - Five Ten bez problemu rozprawiła się z rywalką. Dużo trudniej było w biegach o awans do czwórki. Z pewnością był to jeden z najtrudniejszych biegów tych zawodów, Edyta miała pobiec w parze z Ukrainką Svetlaną Tuzhyliną - plasowaną na piątej pozycji rankingu IFSC. Jak się okazało, wyśmienita forma Edyty i roczne przygotowania do Mistrzostw, dały jej dużą przewagę również nad zawodniczkami z ścisłej światowej czołówki biegaczek. Edyta wygrała oba biegi z Svetlaną i droga do medalu została otwarta. W walce o wejście do dużego finału, Tarnowianka musiała zmierzyć się z kolejną, mocną zawodniczką Youriną Valentiną (druga w rankingu IFSC). Edyta w pięknym stylu wygrała z Rosjanką, tym samym zapewniając sobie miejsce na podium. W tym samym czasie Tatiana Rouiga walczyła z reprezentantką Hongkongu Lai-Sho Cheng. Po pierwszym biegu zawodniczek, miał miejsce nie do końca jasny dla publiczności incydent techniczny, po którym obie zawodniczki musiały pobiec jeszcze raz te same drogi. Drugi i trzeci bieg wygrała zawodniczka z Azji, jednak ostatecznie decyzją sędziów do ścisłego finału awansowała Rosjanka.

Wielki finał to najbardziej emocjonujący i najbardziej widowiskowy bieg Mistrzostw Świata. W biegu na pierwszej drodze Edyta wygrała z Tatianą, z przewagą około 0,4 sekundy. Po zmianie dróg, w wyrównanym biegu, obie zawodniczki ukończyły drogę w tym samym momencie. Dopiero po sprawdzeniu elektronicznego pomiaru czasów, okazało się że różnica jaka dzieli obie panie, niestety dla nas, na korzyść Rosjanki wyniosła 0,15 sekundy!!! Tym samym Tatiana Rouiga została aktualną Mistrzynią Świata, odbierając ten tytuł Elenie Ryepko z Ukrainy. Dla nas wielką radością jest medal Edyty Ropek, pierwszy srebrny w jej karierze sportowej, pierwszy tytuł Vice Mistrzyni Świata.

Zmagania mężczyzn i walka naszych reprezentantów, miały dość dramatyczny przebieg. Tomasz Oleksy rozstawiony był w biegu o awans do ósemki z Alexandrem Kosterinem z Rosji. Niestety w jednym z biegów Tomek odpadł od ściany i ostatecznie sklasyfikowany został na 15 miejscu. Nieco lepiej wypadł Łukasz Świrk, który z pewnością jest zadowolony ze swojego wyniku. Łukasz trafił na Sergeya Sinitsyna z Rosji, przegrał z nim oba biegi o około 4 sekundy, ale dzięki uzyskanym czasom uplasował się na 12 miejscu, co biorąc pod uwagę liczbę startujących zawodników jest satysfakcjonującym wynikiem. Pasjonujący pojedynek stoczyli finaliści: Manuel Escobar z Wenezueli zmierzył się z Qixin Zhong z Chin. Ostatecznie Wenezuelczyk z różnicą niecałej sekundy uplasował się na drugiej pozycji. Trzecie miejsce wywalczył Rosjanin, przeciwnik Łukasza z wcześniejszych biegów, Sergiey Sinitsyn.

Na koniec kilka słów o wynikach naszej reprezentacji w bulderingu. W zmaganiach pań wystartowało 77 kobiet, wśród mężczyzn było aż 131 zawodników! Z naszej reprezentacji najlepszy wynik uzyskała Agata Wiśniewska (Gato, Boreal), robiąc dwa problemy aż do TOPu i zaliczając pięć bonusów, wywalczyła 44 miejsce. Tomasz Oleksy (Bergson, KSG, Evolv) z trzema TOPami i pięcioma bonusami, zajął 45 miejsce. Tomasz Wojciechowski zajął 83 miejsce, a Grzegorz Karolak uplasował się na 87 pozycji.

Podziękowania należą się Polskiemu Związkowi Alpinizmu za wsparcie startów naszej reprezentacji, a także sponsorom indywidualnym zawodników: Edyty Ropek - Bergson, Five Ten, Tomasza Oleksego - Bergson, Evolv, KSG, Agaty Wiśniewskiej - Gato, Boreal, KW Toruń, Łukasza Świrka - SMG Lubin.

Autor:
Arkadiusz Kamiński

www.laroca.pl

www.bergson.pl

Strona Edyty Ropek:
www.bergson.pl/edyta-ropek

Komentarze...