17 września na Kresach
access_time 2007-09-24 10:22:57
Samorządowcy Gminy Tarnów w wyjątkowy sposób uczcili 68 rocznicę napaści Sowietów na Polskę w 1939 roku. Pamiątkowy wieniec złożony został przy słupie granicznym na Zbruczu.

- Postanowiliśmy uczcić 17 września w sposób szczególny – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł, z zawodu historyk, organizator wyjazdu. - Dlatego tak zaplanowaliśmy nasz wyjazd, aby dokładnie w tym dniu znaleźć się na Zbruczu, przy słupie granicznym II Rzeczpospolitej, którą 17 września przekroczyła Armia Czerwona. Tam zapaliliśmy znicz, złożyliśmy pamiątkową wiązankę kwiatów, a na rzekę Zbrucz puściliśmy wieniec z biało-czerwoną chorągiewką.

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Tam właśnie we wrześniu 1939 roku stacjonowała jedna z jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), elitarnych oddziałów Armii Polskiej, które jako jedyne podjęły 17 września walkę z nacierającą Armią Czerwoną. W tym miejscu, według nie do końca potwierdzonych, ale bardzo prawdopodobnych danych miał zginąć cały oddział KOP-u. - Zachowany do dziś słup graniczny, który możemy uznać za symboliczny grób bohaterskich polskich żołnierzy broniących Rzeczpospolitej przed sowiecką inwazją, znajduje się tuż koło mostu na Zbruczu, po którym 17 września 1939 roku przeszły sowieckie czołgi – podkreśla uczestniczący w niecodziennej uroczystości radny Gminy Tarnów Ryszard Cop.

Jak podkreślają uczestnicy uroczystości, została ona zorganizowana nie po to, aby podsycać nienawiść, ale by podtrzymywać pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli, by już nigdy nic podobnego się nie powtórzyło. - Pamięć nie jest dana nam raz na zawsze. Z biegiem lat często ulega zatarciu i zdarza się, że po latach oprawcy kreują się na ofiary, a ofiarom stara się przypisać rolę oprawców, jak to jest choćby z głoszonym teraz „kłamstwem katyńskim”. Nie głosimy nienawiści, chcemy przełamywać stereotypy i również jako samorząd budować jak najlepsze relacje z naszymi wschodnimi sąsiadami. Ale chcemy podtrzymywać pamięć, bo jest to naszym patriotycznym obowiązkiem – mówi Grzegorz Kozioł.

W niecodziennej uroczystości na dawnej granicy Rzeczpospolitej samorząd Gminy Tarnów reprezentowali wójt Grzegorz Kozioł, radny Ryszard Cop, sołtys wsi Poręba Radlna Wojciech Hońdo, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz pracownicy urzędu gminy.

Komentarze...