Pamięci burmistrza i prezesa
access_time 2007-09-24 15:32:32
23 września o godzinie 8. sprzed Pasażu Tertila wyruszyli na 50 kilometrową trasę uczestnicy Rajdu Rowerowego poświęconego pamięci Tadeusza Tertila. Tadeusz Tertil był nie tylko wybitnym burmistrzem, ale i prezesem tarnowskiego „Sokoła”. Stąd pomysł wpisania w obchody Roku Tadeusza Tertila w Tarnowie również imprezy sportowej. Uczestnicy Rajdu odwiedzili m.in. stary cmentarz, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Tertilów. Organizatorem imprez w ramach Roku Tertila jest Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – Świat Pracy”.

22 lutego 2007 roku Rada Miasta Tarnowa podjęła uchwałę o ogłoszeniu w Tarnowie roku 2007 rokiem Tadeusza Tertila. Przez cały rok odbywają się w mieście imprezy kulturalne, sportowe i gospodarcze, poświecone pamięci jednego z najwybitniejszych burmistrzów Tarnowa. Ich organizatorami są Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz PTG "Sokół- Świat Pracy".

W ramach obchodów tertilowskich odbyło się już m.in. sympozjum popularno – naukowe „Tarnów w czasach burmistrza T. Tertila", kolejnym punktem programu obchodów był 23 września rajd rowerowy. Tadeusz Tertil zanim został burmistrzem Tarnowa pełnił m.in. funkcję prezesa tarnowskiego „Sokoła”, stąd taka forma uczcenia jego pamięci. Z kolarzami biorącymi udział w imprezie spotkała się w niedzilny poranek zastępca Prezedenta Miasta Tarnowa Dorota Skrzyniarz, dziękując za przygotowanie rajdu i życząc rowerzystom udanej i szczęśliwej wyprawy.

Uczestnicy wystartowali o 8.00. spod Pasażu Tertila kierując się na Stary Cmentarz, gdzie znajduje się grobowiec rodziny Tertilów, następnie trasa rajdu wiodła przez las Lipie – Wolę Rzędzińską – Zalasową – Trzemesną – Zawadę, kończąc się w lesie „Kruk” w Skrzyszowie. Długość trasy wynosiła 50 km.

Kulminację obchodów Roku Tadeusza Tertila zaplanowano na przełom października i listopada.

Komentarze...