Najnowocześniejsza kamera lotnicza w Tarnowie
access_time 2007-07-06 10:20:52
W naszym mieście znajduje się jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie najnowocześniejszych cyfrowych kamer lotniczych. Dzięki użyciu tego urządzenia możliwe jest niezwykle szybkie i dokładne sfotografowanie terenu z lotu ptaka. Zdjęcia można wykonywać jednocześnie w tonacji czarno-białej, w kolorze oraz w podczerwieni.

Tarnowska spółka MGGP S.A. zakupiła pierwszą w Polsce cyfrową kamerę lotniczą. Supernowoczesne urządzenie produkowane przez firmę Intergraph jest nie tylko pierwszym w Polsce, ale jednym z kilku w Europie i kilkudziesięciu na całym świecie. Dzięki zastosowaniu takiego urządzenia cykl dostarczenia gotowego produktu (zdjęcia lotnicze, ortofotomapy, cyfrowe modele terenu i inne) może wynosić kilka dni, co jest nieosiągalne przy zastosowaniu tradycyjnych metod.

Główną zaletą kamery cyfrowej (DMC) są niższe koszty eksploatacji i wyższa sprawność operacyjna. W przeciwieństwie do starszych rozwiązań, DMC obrazuje powierzchnię Ziemi jednocześnie w kilku zakresach spektralnych: czarno – białym, w barwach naturalnych, w podczerwieni. Otwiera to wiele nowych możliwości zastosowań w ochronie środowiska, rozwoju infrastruktury, systemach katastralnych i obronności kraju. Dodatkowo ze względu na doskonalsze rozwiązania techniczne DMC znacznie lepiej radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że zdjęcia mogą być wykonywane przez większą liczbę dni w roku, co w oczywisty sposób zwiększa dyspozycyjność tego rozwiązania. Niewątpliwym atutem nowej technologii jest jej elastyczność w zakresie rozdzielczości pozyskiwanych danych. Osiągana rozdzielczość terenowa-5 cm pozwala być źródłem danych konkurencyjnych dla terenowych pomiarów geodezyjnych. Z kolei zobrazowania o rozdzielczości terenowej powyżej 50 cm z powodzeniem konkurują ze zobrazowaniami satelitarnymi – które mogą być wykonywane jedynie w określonych oknach czasowych w których satelita „przechodzi” nad przedmiotowym terenem.

Zamieszczone w artykule zdjęcie obrazuje dokładność nowej technologii w dziedzinie zdjęć terenu.

Komentarze...