Uchwalono program inwestycji na lata 2007-2013
access_time 2007-07-11 19:03:37
Sejmik Województwa Małopolskiego w poniedziałek, 9 lipca, uchwalił plan inwestycji, który będzie realizowany pomiędzy 2007 a 2013 rokiem. Założenia te przedstawił Jacek Pilch, który do poniedziałku był jeszcze przewodniczącym Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą.


Poniedziałkowe posiedzenie Sejmiku Województwa Małopolskiego zaowocowało uchwaleniem Wieloletnieego Planu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007 - 2013. Dokument ten określa inwestycje, które w najbliższym czasie będą realizowane przy pomocy środków wojewódzkich oraz pieniędzy pozyskanych ze środków Unii Europejskiej. Wśród celów, na realizację których zostaną przeznaczone pieniądze, znalazły się ochrona zdrowia oraz utrzymanie zabytków lecz przede wszystkim budowa dróg i ich modernizacja.

Wśród najważniejszych inwestycji, które poprawić mają warunki podróżowania i transportu, wymienić można budowę obwodnicy Starego Sącza. Na cel ten do 2008 roku przeznaczona zostanie kwota 52,5 miliona złotych. Obwodnice mają zostać wybudowane również wokół takich miast i miejscowości jak Proszowice, Zembrzyce, Dobczyce, Podegrodzie, Szczurowa, Gdów, Muszyna, a także Zakopane. W latach 2007-2010 ma również zostać wykonana modernizacja drogi krajowej nr 980 Jurków-Biecz. Inwestycja ta, w całości finansowana przez województwo małopolskie pochłonie 60 milionów zł. Przeforsowano również zabezpieczenie środków na projektowanie obwodnicy Tuchowa.
Sejmik Województwa Małopolskiego podjął również inicjatywę zainicjowania współpracy z województwem Świętokrzyskim przy modernizacji drogi 973. To właśnie w jej ciągu znajduje się most na Wiśle w Borusowej, którego przebudowa ma stać się podmiotem kooperacji. Sprawiłoby to, że to właśnie przez Tarnów biegłaby najkrótsza droga do województwa świętkrzyskiego. Plany zakładają również, aby modernizowany obiekt stał się mostem drogowo - kolejowym. Po przedłużeniu linii z Kielc nowopowstały ciąg komunikacyjny skróciłby podróż pociągiem na odcinku Warszawa-Tarnów o 130 kilometrów. jak mówi Jacek Pilch, są również plany, aby ta trasa obsługiwała tranzytowy ruch kolejowy z północy Polski aż do Salonik.

Jacek Pilch o przyjętym charmonogramie inwestycji:


lub->POBIERZ



Ze względów strategicznych dla rozwoju miasta szczególne znaczenie może mieć modernizacja drogi wojewódzkiej nr 977 na odcinku Tarnów-Konieczna oraz modernizacja drogi nr 984 Lisia Góra-Mielec na odcinku do granicy województwa. Dzięki tej inwestycji Tarnów zostanie otwarty na bujnie rozwijającą się Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. W Mielcu znajduje się również lotnisko o jednym z najdłuższych pasów startowych, pozwalające na lądowanie wszelkiego typu maszyn.

Oprócz inwestycji drogowych ważnym, szczególnie dla mieszkańców rejonów zagrożonych wylewami rzek, punktem uchwalonego przez Sejmik Wojewódzki planu jest poprawa stanu zabezpoeczeń przeciwpowodziowych. Wyły będą modernizowane w Samocicach, na Kanale Hubenickim, a także w ciągu rzeki Poprad - 3,4 km., na rzece Biała - 2,9 km., w powiecie proszowickim, brzeskim, dąbrowskim, bocheńskim oraz tarnowskim. Zbiorniki małej retencji w latach 2007-2012 zostaną wybudowane w Joninach i Skrzyszowie.

Pieniądze przyznano również na ochronę zdrowia. Do roku 2008 za kwotę niemalże 60 mln złotych w Tarnowie zbudowany zostanie Zakład Radioterapii. O jednostkę tą wzbogaci się Szpital im. Św. Łukasza. Do końca roku 2009 w życie wprowadzony zostanie projekt zintegrowanego leczenia nowotworów Oslo-Tarnów. Przy współudziale norweskich specjalistów w Tarnowie mają być wprowadzone metody walki z rakiem, charakteryzujące się jedną z najwyższych w świecie skuteczności.
W budżecie województwa pieniądze znajdą się również na inwestycje w Szpitalu im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Fundusze dotkną wczesnej diagnostyki raka sutka, prewencji chorób układu krążenia oraz onkologii, na potrzeby której wyposażony zostanie Blok Operacyjny.
Pieniądze otrzymają też Ośrodek Rechabilitacji Narządu Ruchu "Krzeszowice", Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie, Wojewódzki Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci "Solidarność" w Radziszowie.

Troska Sejmiku Województwa Małopolskiego o sferę kultury w najbliższych latach w okolicy Tarnowa wyrażać się będzie poprzez zapewnienie środków na rewitalizację Zamku w Dębnie do roku 2011, modernizację siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Ratusz oraz remont obiektów Mościckiego Centrum Kultury.


Poniedziałek 9 lipca był ostatnim dniem przewodniczenia Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą przez Jerzego Pilcha. W wyniku szerzej zakrojonych zmian personalnych, został on odwołany i swoje miejsce znajdzie obecnie w komisji Zgromadzenia Regionów Europy zajmującej się polityką regionalną. Będzie miał tam okazję dbać o interesy naszego terenu na arenie międzynarodowej, podobnie jak przedstawiciele około 250 innych regionów z 29 członkowskich krajów europejskich.

Jacek Pilch o zmianie personalnej szefa komisji Rozwoju:


lub->POBIERZ



Miejsce Jacka Pilcha na stanowisku Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Małopolskiego zajął Łukasz Gibała z ramienia PO, mieszkający w Krakowie. Oby region tarnowski na tej zamianie nie stracił.

Tomasz Budzik
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A