„Musimy koniecznie zrobić coś, co by od nas zależało, ponieważ dzieje sie tak wiele, co nie zależy od nikogo.”
access_time 2007-12-04 09:02:40
Zgodnie z tą zasadą w Tarnowie odbyły się uroczystości związane z Rokiem Stanisława Wyspiańskiego.

%%br%% Cykl wykładów, zorganizowanych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie przez Towarzystwo Literackie, wypełniła po brzegi 3 grudnia aulę Instytutu Politechnicznego mnóstwem osób – przedstawicielami władz Miasta Tarnowa, wykładowcami, pracownikami PWSZ, studentami, a nawet licealistami.

%%br%% Wszystkich przybyłych na cykl wykładów powitała Pani Prezes Towarzystwa Literackiego w Tarnowie, Marta Mikosińska, a następnie przedstawiła wszystkim Panią Profesor Zofię Cygal-Krupę (Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie), która poprowadziła wykłady będące zwieńczeniem obchodów Roku Wyspiańskiego (ustalonego przez Sejm RP dnia 7 grudnia 2006 roku), a zaczęła od przedstawienia osoby czwartego Wieszcza i najważniejszych uroczystości związanych z setną rocznicą Jego śmierci.

%%br%% Pierwszy wykład w tej krótkiej, aczkolwiek ciekawej sesji przypadł Profesorowi Franciszkowi Ziejce, Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i historykowi literatury polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zgodnie z tytulaturą: „Pomsty wszystko woła ...”. O budzeniu narodu przez Stanisława Wyspiańskiego, opowiadał o życiu Stanisława Wyspiańskiego, historii Polski – jej stanie w XIX wieku, a przede wszystkim o budzeniu Ducha Narodu, czyli o „Wyzwoleniu” (Walce o wolną Polskę).

%%br%% Następnie mgr Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa, wygłosił: „Co porządny Żyd ma robić w literaturze, czyli o dramacie Hirsza Singera z Bronowic Małych”. Wykład dotyczył historii „Wesela” Wyspiańskiego, a dokładniej utworu Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z „Wesela””, czyli o perypetiach życia Hirsza Singera i jego rodziny związanych z dramatem Wieszcza.

%%br%% Ostatni wykład przedstawił mgr Kazimierz Bańburski, historyk dziejów Tarnowa. "Pokłosie pobytu Stanisława Wyspiańskiego w Tarnowie” to połączenie wykładu ze slajdami ukazującymi prace Wieszcza i miejsca związane z Wyspiańskim w Tarnowie.

%%br%% Cała sesja była cyklem bardzo ciekawych wykładów i ważną uroczystością, zarówno dla Miasta Tarnowa, Towarzystwa Literackiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jak i dla każdego z osobna studenta – w końcu taka wiedza przyda się nie tylko przyszłym polonistom, ale także każdemu Polakowi.

%%br%%

tekst: Paulina Mróz

 

Komentarze...