Wielkie pieczenie opłatków w Błoniu koło Tarnowa
access_time 2007-12-06 18:08:51
Ponad 100 tysięcy opłatków dziennie wypieka się w Błoniu koło Tarnowa, skąd trafiają na cały świat. Pieczenie rozpoczęło się już na wiosnę, ale właśnie teraz - tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pracy jest najwięcej. Receptura jest bardzo prosta, wystarczy mąka pszenna i woda, a wypiek trwa niecałą minutę - podkreśla ks. Wiesław Czaja dyrektor zakładu pracującego dla Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Mówi ks. Wiesław Czaja dyrektor zakładu przetwórczo - handlowego pracującego dla Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie:


lub->POBIERZ

Po upieczeniu opłatki muszą "poleżakować" w nawilżalni, aby łatwiej można było je pociąć. Później idą pod gilotynę, są wycinane i pakowane. Oprócz tradycyjnego białego koloru przygotowano także kolorowe opłatki - mówi siostra Agata Toczek:


lub->POBIERZ

Opłatki z Błonia trafiają do domów wiernych z diecezji tarnowskiej, którzy w podczas wieczerzy wigilijnej podzielą się nimi z najbliższymi. Chętnie zabierają je także, do krajów gdzie posługują, tarnowscy misjonarze. W tym roku opłatki pojechały m.in. do Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii czy Australii. W hali, gdzie wypieka się opłatki pojawiła się w tym roku nowa maszyna, która służy do mieszania ciasta. Zakupiono także urządzenia, w których wypieka się nowe bardziej trwałe komunikanty.


Info: Ewa Biedroń / Radio RDN Małopolska

Komentarze...