Prywatyzacja „KOL-MED-u” drogą do jego likwidacji?
access_time 2007-12-20 18:05:28
Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 17 grudnia ma rozpocząć proces przekształceń przychodni Centrum Medyczne „KOL-MED”. Pracownicy i część radnych, która sprzeciwiała się ustawie obawia się o przyszłość placówki. Ucierpią na tym pracownicy, lecz co najważniejsze również tysiące pacjentów leczących się w placówce tarnowskiej, jak i w oddziałach KOL-MEDu. Czy uchwała Sejmiku została ogłoszona bezpodstawnie? I czy jest to jeden z pierwszych kroków do przejęcia terenów placówki?

Przejęcie terenów KOL-MEDu znaczyłoby to, że plany wybudowania centrum handlowo-komunikacyjnego w miejscu istniejącej przychodni są bardzo realne. Jednak czy wszystko jest takie proste i łatwe do zburzenia?

Według Radnego Adama Kwaśniaka w uchwale występują bardzo istotne nieścisłości. Jedną z nich jest to, że „forma prawna samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie zapewnia racjonalnego rozwiązania problemów związanych z funkcjonowaniem jednostek ochrony zdrowia”. Jest to według osób wyrażających sprzeciw teza nieprawdziwa. KOL-MED osiąga rokrocznie dodatni wynik finansowy, którego wartość „nie tylko zapewnia spokojny byt, ale wręcz pozwala na dokonywanie inwestycji, które podnoszą standard udzielanych przez niego świadczeń”.

Drugą sprzeczną tezą według Adama Kwaśniaka jest twierdzenie, że: zmiana formy prawnej przyczyni się do zwiększenia ich (świadczeń) konkurencyjności”. -Oznacza to jednak podniesienie luksusu dla bogaczy, a z drugiej strony kontraktowanie na dochodowe specjalności – twierdzi radny A. Kwaśniak. Uchwała ta ponadto pobieżnie traktuje szczegóły procesu prywatyzacji. Dokładnie należałoby wskazać na czym polegać będą preferencje przysługujące spółkom pracowniczym oraz w jakim trybie i na jakich zasadach przekazane będzie nowym zakładom mienie, w oparciu o które świadczyłyby one usługi medyczne. Brak takich precyzyjnych zapisów w uchwale oraz lakoniczne przedstawienie proponowanych rozwiązań w uzasadnieniu czyni tę uchwałę pozbawioną podstaw i pełną podejrzeń w związku z proponowaną prywatyzacją.

Korzystający z usług medycznych KOL-MED pacjenci są zdecydowani – opowiadają się za utrzymaniem działalości Centrum Medycznego na dotychczasowych zasadach – w tym samym miejscu i w ramach takiej samej formy prawnej.

Dyrektor „Centrum Medycznego KOL-MED”, Pani Marta Owczyńska również wyraźnie przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie. Uchwała ta została podjęta pomimo ostrego sprzeciwu pracowników i związków zawodowych wynikającego przede wszystkim z niejasnych zasad przekształceń, nieuregulowanych kwestii przejęcia kontraktów i środków na wzrost wynagrodzeń z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz planów budowy w miejscu istniejącej przychodni w Tarnowie wielofunkcyjnego centrum handlowo-komunikacyjnego – opisuje dyrektor Owczyńska. Ponadto wypracowane w ostatnich latach zyski przeznaczono nie na podwyższenie pensji pracowników, lecz na stałe podnoszenie standardu udzielanych przez zakład świadczeń zdrowotnych. W ciągu ostatnich 6 lat w 50% został wymieniony sprzęt medyczny na bardziej nowoczesny oraz została wykonana sieć komputerowa wraz z zakupem zestawów komputerowych. Kosztowało to ok. 1 mln złotych – wylicza szefowa placówki. Centrum Medyczne KOL-MED zatrudnia obecnie 145 osób (67 lekarzy, 30 pielęgniarek, 23 osoby to pozostały personel medyczny oraz 25 osób to pracownicy administracji i obsługi).

Czy przychodnia o kilkudziesięcioletniej tradycji zostanie po prostu wyburzona? Czy nie ma znaczenia fakt, że została ona wyremontowana przy wsparciu środków państwowych oraz kosztem wyrzeczeń pracowników?

Sprzeciw dotyczący uchwały wyraziły Związki Zawodowe działające w obrębie placówki, Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność oraz wszyscy pracownicy. Zauważają oni również dziwny zbieg okoliczności związany z ostatnimi planami budowy „Centrum Komunikacyjnego” na terenie Dworca PKS i działek przyległych. Po takiej prywatyzacji Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego po prostu przejmie zarówno budynki jak i działki w Tarnowie oraz w Tuchowie i Bochni.

Warto napisać, że uchwała o prywatyzacji została przyjęta pomimo sprzeciwu trzech radnych: p. Barbary Kosińskiej- Geras, p. Elżbiety Zięba oraz Adama Kwaśniaka (radni z grupy reprezentującej tarnowski okręg wyborczy). Roman Ciepiela był za, p. Andrzej Sztorc wstrzymał się, natomiast p. Krystyna Broda i p. Iwona Tworzydło sesję Sejmiku opuściły zbyt wcześnie, nie biorąc udziału w tym głosowaniu.


Tekst i zdjęcia: (red.)

Zdjęcia pochodzą z dzisiejszej(20.12.2007) konferencji prasowej poświęconej problematycznej uchwale w sprawie Centrum Medycznego „KOL-MED”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A