Jeden procent pomoże niepełnosprawnym
access_time 2008-01-08 17:35:27
Na specjalistyczną pomoc dzieciom upośledzonym umysłowo, ich rodzicom oraz na aktywizację zawodową dorosłych niepełnosprawnych zamierza przeznaczyć pieniądze od podatników tarnowskie Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”. Uzyskało ono status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można mu przekazać 1 procent podatku.

Od tego roku podarowanie procenta jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać nazwę Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” oraz numer KRS 00 00 237 677. Resztą formalności zajmie się urząd skarbowy, który nawet przelew zrobi za nas – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Krzysztof Drwal. Wciąż niewielu tarnowian decyduje się na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. – Uproszczenie procedury być może powiększy grono naszych darczyńców. Na to liczymy – mówi Krzysztof Drwal.

Dlaczego warto przekazać 1 procent Stowarzyszeniu „Ich Lepsze Jutro”? – Bo pomagamy dzieciom pokrzywdzonym przez los – mówi Klaudia Padoł, wiceprezes Stowarzyszenia, logopeda i pedagog. Odpowiada ona za koordynację działań Aktywnej Świetlicy Terapeutycznej, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”. – U nas dzieci za darmo korzystają z fachowej opieki logopedy, psychologa, rehabilitanta. Prowadzimy dogoterapię, muzykoterapię i terapię przez sztukę – wylicza Klaudia Padoł. Taka specjalistyczna terapia przynosi świetne wyniki, dzieci czynią postępy, ale jest to też bardzo kosztowne. Rodziców nie stać na płatne wizyty, dlatego Stowarzyszenie - chcąc im wyjść naprzeciw - apeluje do wszystkich o przekazanie 1 proc. podatku właśnie na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci. Nie zmarnujemy tych pieniędzy. Każdy 1 procent zostanie u nas wykorzystany na 100 procent – zapewnia Krzysztof Drwal.

Pieniądze z podatków zostaną też przeznaczone na rehabilitację zawodową niepełnosprawnej młodzieży, zwłaszcza uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. - Wszystkim naszym podopiecznym chcemy dać wędkę, a nie rybę, nauczyć ich pracy, obowiązkowości, szacunku dla siebie i innych ludzi – tłumaczy Tomasz E. Wardzała, kierownik warsztatu. –Wychowujemy młodych ludzi na pełnowartościowych obywateli, a nie na klientów pomocy społecznej. I cele te osiągamy. Nasi podopieczni znajdują pracę – dodaje kierownik Wardzała.

Stowarzyszenie w dalszym ciągu zamierza organizować spotkania i konferencje na temat udzielania pomocy niepełnosprawnym i promować wolontariat, współpracując m.in. z wolontariuszami z „Domu Serca” działającego przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie.


Foto: Stowarzyszenie "Ich lepsze Jutro"

Komentarze...