Nowe kolędy gospel
access_time 2008-01-14 12:49:29
Taki tytuł nosi koncert bożonarodzeniowy, który organizują w Tarnowie: Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”, Tarnowski Chór GOS.pl oraz parafia pw. św. Rodziny księży misjonarzy.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia o godz. 17.00 w kościele księży misjonarzy przy ul. Krakowskiej 41 w Tarnowie. Wstęp jest wolny. Usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy i utwory amerykańskie.

Po zakończeniu koncertu będzie możliwość przy wyjściu z kościoła nabyć za symboliczną kwotę prace niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, a dochód uzyskany z tej okazji zostanie przeznaczony na rehabilitację. Każdy otrzyma też specjalnie przygotowany kalendarzyk na 2008 r.

Tarnowski Chór GOS.pl powstał w styczniu 2003 r. z inicjatywy grupy osób związanych ze sobą różnymi projektami muzycznymi. W skład zespołu wchodzi 60 chórzystów. Próby odbywają się w sali klasztoru księży filipinów w Tarnowie dwa razy w tygodniu. Celem chóru jest głoszenie Ewangelii, dzielenie się doświadczeniem osobistego spotkania z Chrystusem i dokonania wyboru drogi wiary w życiu. W repertuarze znajdują się zarówno standardy muzyki gospel, negro spirituals, jak i utwory z najnowszej historii gospel.

Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Nazwa gospel oznacza Dobrą Nowinę o zbawieniu. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z odmianą spiritual i często jest wspólnie określany jako spiritual&gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w różnych nurtach, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. W Polsce gospel rozwija się od kilku lat.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzi w Tarnowie Stowarzyszenie "Ich Lepsze Jutro". Do placówki uczęszcza 36 dorosłych osób upośledzonych umysłowo. Celem Warsztatu jest nabycie umiejętności niezbędnych do podjęcia aktywności zawodowej.

Rehabilitacja zawodowa prowadzona jest w pracowniach: gospodarstwa domowego, drewna i metalu, rękodzieła artystycznego, komputerowo- internetowej, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych i rehabilitacji fizycznej. W Warsztacie działa też pracownia terapii logopedycznej i psychologicznej oraz sala do relaksacji i wyciszenia emocjonalnego.

Priorytetem jest rehabilitacja społeczna, czyli integracja niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Organizowane są wycieczki, wizyty w zakładach pracy, muzeach, kinach i teatrach.

Komentarze...