„To, co uderzyło mnie najbardziej, to bijąca z tych płócien radość malowania."
access_time 2008-01-18 23:45:59
Tak Andrzej Dudziński podsumował otwartą 18 stycznia 2008 roku w Galerii Miejskiej BWA wystawę prac Renaty Stadler-Rawińskiej zatytułowaną „Podróże małe 3 duże”.
fot. Michał StańczykRozpoczęła ona sezon 2008. Zdaniem Dyrektora Galerii Miejskiej BWA, Bogusława Wojtowicza, powinien to być rok szczęśliwy dla galerii. Powodem jest to, że pierwszy w tym roku odwiedził ją mężczyzna, a w dodatku rozpoczyna ona nowy sezon wspaniałą wystawą prac Renaty Stadler-Rawińskiej.

Wszystkich zgromadzonych i spragnionych wrażeń artystycznych tarnowian powitał Bogusław Wojtowicz. Następnie przedstawił on historię pomysłu i przygotowania wystawy, a także powód, dla którego właśnie ona otwiera nowy sezon w Galerii Miejskiej BWA. Renata Stadler-Rawińska przedstawionymi dziesięcioma ponad metrowymi pracami zamknęła pewien okres, a dodatkowo dokonała „zresetowania”. Tym właśnie przekonała Bogusława Wojtowicza do przełożenia wystawy na styczeń, by to właśnie ona otwarła nowy sezon w galerii.

Sama artystka niechętnie mówi o sobie, dlatego w jej imieniu wypowiedział się jej kolega ze szkolnej ławy, Piotr Kukla. Kwintesencją wystawy było wręczenie pamiątkowego dyplomu od Pani Prezydent Doroty Skrzyniarz. Jest to pierwsza nagroda, która została wydrukowana na „jubileuszowym” papierze z hasłem – Tarnów. Pierwsze Niepodległe.

Znana tarnowska artystka w swych dziełach kreuje świat z motywów m.in. figuratywnego realizmu, impresjonizmu, ekspresjonizmu i czystej abstrakcji. Sama mówi: „Przedstawiam ludzi w ich cielesności, poprzez rysunek, bryłę, formę i kolor pokazuję ich ciała, a poprzez treści, fabułę pokazuję ich dusze i ich naturę. Atmosfera obrazu jest pejzażem, w którym żyję.”

Cechy te chwalili wszyscy na otwarciu wystawy, od Dyrektora Galerii, poprzez Panią Prezydent i Piotra Kuklę, aż do odwiedzających ekspozycję tarnowian.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...