Ksiądz profesor Michał Heller odbierze dziś nagrodę Templetona
access_time 2008-05-07 09:29:51
Już dzisiaj w Londynie, w Pałacu Buckingham, z rąk księcia Edynburga, małżonka królowej Elżbiety, ksiądz profesor Michał Heller - tarnowianin, filozof, fizyk, kosmolog odbierze Nagrodę Templetona, jako pierwszy uhonorowany nią Polak.

To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne. Te słowa Abrahama Lincolna przychodzą mi na myśl, ilekroć mam okazję spotykać się, rozmawiać, czy słuchać wykładów księdza profesora Michała Hellera. I sądzę, że do nikogo w naszym mieście nie odnoszą się one tak bardzo dosłownie, jak do tej właśnie postaci – uczonego, myśliciela o niezwykle rozległych zainteresowaniach, a równocześnie kapłana, popularyzatora wiedzy, człowieka wielkiej życzliwości wobec ludzi – mówi prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. - Jestem zaszczycony, że będę mógł uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, jak wręczenie teologicznego Nobla.

Ks. prof. Michał Heller urodził się w Tarnowie 72 lata temu. Mieszka w bloku w centrum miasta. Często przewodniczy mszy św. i głosi kazania w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana. Tarnowscy radni podjęli inicjatywę uchwały o przyznaniu księdzu tytułu honorowego obywatela miasta. Ma zostać przegłosowana na sesji 15 maja.

Ponad 1,5 mln dolarów, które ks. prof. Michał Heller otrzyma jako laureat nagrody Templetona, przeznaczy na utworzenie Centrum Kopernika w Krakowie. Nagroda została ustanowiona w 1972 roku. Wyróżnienie to przyznawane jest corocznie za działania mające na celu pokonywanie barier pomiędzy nauką a religią. Pierwszą laureatką była Matka Teresa z Kalkuty. Teologiczny Nobel trafił także do brata Rogera, założyciela wspólnoty Taize i Aleksandra Sołżenicyna.

Uroczystość wręczenia ks. prof. Michałowi Hellerowi Nagrody Templetona nasze miasto upamiętniło specjalnym wydaniem „Wiadomości Tarnowskich”, które w środę będą rozdawane w Tarnowie i Krakowie.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A