Cysterna z etyliną w rowie
access_time 2008-05-07 12:15:22
Wczoraj, 6 maja, przed godziną 16.00, w miejscowości Lisia Góra na drodze krajowej nr 73, trasa Tarnów – Kielce podczas wyjazdu ze stacji paliw samochód cysterna przewożąca 19 000 litrów etyliny i oleju napędowego wjechała do przydrożnego rowu i przewróciła się na bok.

Na miejsce zdarzenia zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG Nr 1, zastępy ratowniczo-gaśnicze z JRG Nr 2 w Tarnowie oraz jednostka OSP w KSRG Stare Żukowice. W pierwszej fazie działań dowodzący strażaków ustalił iż kierujący pojazdem nie doznał obrażeń i pojazd opuścił o własnych siłach, a z cysterny leżącej na prawym boku przez zawory odpowietrzające nastąpił niewielki wyciek przewożonej etyliny i oleju napędowego, które to zbierały się w korytkach znajdujących się na płaszczu cysterny.

Strażacy zabezpieczyli wyciek zbierając substancję do podstawionych zbiorników przenośnych nie dopuszczając, aby substancje przedostały się do gruntu - w związku z czym nie doszło do skażenia środowiska. Teren działań został zabezpieczony a cysterna i teren wokół niej został pokryty pianą gaśniczą. Na miejsce działań została zadysponowana Grupa Operacyjna, oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. W związku z brakiem możliwości przepompowania paliwa z przewróconej cysterny podjęto działania mające na celu uzyskanie dostępu do włazów i zaworów cysterny. Następnie przy użyciu pomp chemicznych, 5000 litrów etyliny i 14 000 litrów oleju napędowego zostało przepompowane do podstawionej cysterny zastępczej. Samochód następnie postawiono na koła i wyciągnięto na jezdnię. Na czas trwania działań ratowniczych ruch na trasie Tarnów – Kielce był całkowicie zablokowany, policja zorganizowała objazdy. W akcji trwającej ponad pięć godzin udział brało 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, jeden zastęp OSP w KSRG Stare Żukowice, łącznie 26 strażaków, oraz policja, pogotowie ratunkowe, przedstawiciel PIOŚ i pomoc drogowa.


Info i zdjęcia: PSP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A