Wizja świata w ujęciu tarnowskich artystów Doroty Bernackiej i Tomasza Pacanowskiego
access_time 2008-05-09 23:21:16
W Galerii Miejskiej zaprezentowane zostały prace malarskie kolejnej pary tarnowskich artystów, Doroty Bernackiej i Tomasza Pacanowskiego. Na wystawie pokazano obrazy wykonane techniką akrylową.
fot. Michał Stańczyk Dorota Bernacka dyplom ASP w Krakowie uzyskała w 1987 r. na Wydziale Grafiki. Prace artystki były prezentowane na kilku wystawach indywidualnych oraz wielu wystawach zbiorowych, m.in. w Galerii Traffic w Warszawie w 2006r. w projekcie serii wystaw SZTUK 4.Wówczas swoje prace wystawiały również: Renata Stadler- Rawińska, Aleksandra Zuba- Benn, Anna Śliwińska.

W obrazach przedstawionych przez artystkę podczas dzisiejszej wystawy odnajdujemy szczególne klimaty: prace emanowały pewnym niepokojem, smutkiem. "Były to- jak mówi Bernacka- refleksje kobiety człowieka. Jak każdy mam swoje problemy, czasami za dużo problemów. Na pewno widać to na moich pracach. Zawsze tworząc, maluję to, co czuję. Każdy z moich obrazów jest jakimś moim przeżyciem, ma swój tytuł, ma swoje miejsce dokładnie w moim życiu i związane jest z pewną chwilą. Pojawiają się i lęk, i miłość czy inne uczucia. Wszystko się pojawia, co czuje każdy człowiek".

W pracach Bernackiej zgromadzonych na wystawie przykuwają uwagę odbiorcy spokojne, ciemne barwy. Jak wyjaśnia artystka, związane to jest z jej nastrojem."Generalnie jestem pesymistką życiową, może właśnie taki koloryt dominuje w moim życiu. Lubię ciemne barwy, takie sprzyjające bardziej zamyśleniu njż rozkrzyczane, rozbiegane." Dostrzec jednak można na obrazach nutkę optymizmu. Na pracach jest też dużo kolorów, które są czyste. „To są te nutki optymistyczne, nie brakuje ich w moim życiu, zwłaszcza ostatnio.”

Pogodny, optymistyczny nastrój ujawniał się w pracach drugiego gościa Galerii, Tomasza Pacanowskiego, absolwenta PLSP w Tarnowie, laureata wyróżnienia w pierwszej edycji biennale TARNOWSKIE KLIMATY w 2002 r. Uznanie zdobyła wówczas praca pt. „Obelisk”( druk cyfrowy).Twórca dwukrotnie wystawiał swoje prace, w 2005 r. zaprezentował w Galerii Miejskiej malarstwo, grafikę cyfrową, fotografię. W 2007 r. w ramach Tygla Kultury można było oglądać tylko grafiki cyfrowe artysty.

W dniu dzisiejszym na wystawie pt. „Osobność” pokazał obrazy wykonane techniką akrylową. W pracach dominowały jasne barwy, wręcz krzyczały: żółć, pomarańcz, czerwień. Radosny, optymistyczny nastrój promieniał z twórczości Tomasza Pacanowskiego.

tekst: GrS
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A