Wernisaż i wystawa Zofii i Janiny Nasierowskich w TCK
access_time 2008-02-06 16:37:53
Tarnowskie Centrum Kultury bardzo serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Zofii i Janiny Nasierowskich, który odbędzie się 13 lutego br. o godzinie 18.00 w galerii TCK. Wernisaż uświetni swoją obecnością autorka, pani Zofia Nasierowska.

Wystawa prezentowana będzie w salach Tarnowskiego Centrum Kultury do 5 marca br. i czynna będzie od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety w cenie 2 złote (normalny) i 1 złoty (ulgowy).


Zofia Nasierowska urodziła się w 1938 roku, już w wieku 7 lat zaczęła się jej przygoda z fotografią. Pasją do fotografowania zaraził ją ojciec, znany fotografik, Eugeniusz Nasierowski, który był także jej nauczycielem. 4 lata później wzięła udział w pierwszej wystawie fotograficznej. Ma na swoim koncie szereg ekspozycji w kraju i za granicą, jak również wiele prestiżowych nagród międzynarodowych. Uprawia różne rodzaje fotografii, ale najbardziej znane są portrety jej autorstwa. Przez ostatnie pół wieku zatrzymała na fotografiach wizerunki ludzi, którzy tworzyli intelektualne i artystyczne oblicze Polski. Wykonując fotografie, przypatruje się uważnie swoim modelom starannie oświetlając, nieco idealizując - nigdy im jednak nie schlebiając. Na wystawie będzie można zobaczyć wizerunki m.in. Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Tadeusza Konwickiego, Piotra Fronczewskiego, Gustawa Holoubka oraz portrety rodzinne Kaliny Jędrusik ze Stanisławem Dygatem, Wojciecha Pszoniaka z żoną, Krystynę Cierniak z Januszem Morgensternem czy Krystynę Zachwatowicz z Andrzejem Wajdą. W galerii TCK prezentowane będą również jej fotografie reportażowe z podróży do Włoch, Francji i dawnego Związku Radzieckiego. Wysmakowane czarno-białe fotografie układają się w sentymentalną, pełną uroku podróż.

Wystawie towarzyszą publikacje albumowe tych cyklów fotograficznych: pierwszy wydany wraz z Agnieszką Osiecką, pt. „Fotonostalgia. Znani i lubiani w obiektywie i anegdocie” oraz drugi pt. „Trzy podróże”, które będzie można zakupić.

Janina Nasierowska jest młodszą siostrą znanej portrecistki Zofii Nasierowskiej i podobnie jak ona, zajmuje się fotografią. Prowadzi studio fotograficzne na warszawskim Mokotowie, które przejęła po ojcu. Nie jest to jednak tylko komercyjne studio fotograficzne, ale również pracownia artystyczna, do którego może przyjść każdy. Realizując cykl pt. ”Niedaleko jabłko od jabłoni”, prezentowany podczas wystawy w TCK, do którego namówiła ją siostra, przez trzy lata zapraszała do swojego studia znanych aktorów, dziennikarzy, polityków i innych ludzi z pierwszych stron gazet. Portretowała ich w towarzystwie rodzin i bliskich, w stylu zdjęć ze starych rodzinnych albumów. Fotografie utrzymane są w konwencji lat trzydziestych, subtelnie stylizowane, w kolorze sepii, gdzie wszyscy fotografowani ucharakteryzowali się na nobliwych rodziców, pierwszych dziesięcioleci ubiegłego wieku. Przedstawiają one m.in. Krystynę Jandę z córką Marią Seweryn, Krystynę Sienkiewicz z córką, Bożenę Dykiel z córkami, Michała Ogórka z synem, Jacka Kuronia z Michałem Kuroniem, Mariana Opanię z Bartoszem Opanią.

Cyklowi towarzyszy publikacja albumowa pt. „Niedaleko jabłko od jabłoni”, którą również będzie można zakupić.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A