Świetliki "zaświeciły" w Tarnowie
access_time 2008-02-09 12:37:37
Wprawdzie nie 25 stycznia, lecz 8 lutego tarnowscy fani mogli usłyszeć po raz pierwszy krakowską grupę muzyczną "Świetliki". Ci, którzy przybyli, z pewnością nie żałowali tego oczekiwania.
fot. Michał StańczykŚwietliki – polska grupa muzyczna powstała w Krakowie w październiku 1992, zaliczana do nurtu muzyki alternatywnej i poezji śpiewanej.
Wokalistą zespołu jest, posługujący się charakterystyczną manierą melorecytacji, poeta Marcin Świetlicki, który założył go wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata. Świetliki wykonują utwory m.in. z tekstami jego autorstwa. Współliderami zespołu są Świetlicki i Grzegorz Dyduch.

Pierwszy album pt. „Ogród koncentracyjny”, nagrany w 1993 dla niezależnej krakowskiej wytwórni Music Corner, wzbudził spore zainteresowanie publiczności oraz mediów i przyniósł grupie w roku następnym zaproszenie na festiwal w Opolu. Druga płyta pt. „Cacy cacy fleischmaschine” otrzymała w roku 1996 dwie nominacje do nagrody Fryderyka w kategoriach muzyka alternatywna i poezja śpiewana. W nagraniach do trzeciej płyty pt. „Perły przed wieprze” (1999) wziął udział Mateusz Pospieszalski. W 2001 roku Świetliki zmieniły wytwórnię, kolejne dwa albumy: „Złe misie” (z gościnnym udziałem Kasi Nosowskiej i Lecha Janerki) oraz „Las Putas Melancólicas” (z udziałem Bogusława Lindy, 2005) zostały już nagrane dla Universalu. Utwór z tego albumu pt. „Filandia”, wykonywany wspólnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu 3, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę.

Przez 15 lat swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich, tomik poetycki „Muzyka środka“ znalazł się wśród finałowej siódemki nagrody Nike. Dyskografię Świetlików uzupełniają EPki: „Cacy Cacy Love Mix”, „Perły”, „Wieprze”.

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A