Fałszywi policjanci oszustami
access_time 2009-03-06 13:21:25
Do oszustwa metodą na „policjanta” doszło 4 marca ok. g. 14.00 w Komorowie. Do domu mieszkającej samotnie 71 letniej kobiety zapukało dwóch mężczyzn. Nie byli umundurowani, ale podawali się za funkcjonariuszy Policji, okazując właścicielce rozkładaną legitymację służbową starego typu. Zażądali wydania pieniędzy, które posiadała ona w domu twierdząc, że zachodzi podejrzenie, iż posłużyła się ona fałszywym banknotem płacąc rachunki.

Kobieta dała oszustom pieniądze. W zamian nie otrzymała żadnego pokwitowania. Kiedy upomniała się o nie, sprawcy zasugerowali by pojechała z nimi na policję. Nim pokrzywdzona zdążyła się ubrać, oszuści oddalili się z nieznanym kierunku, zabierając ze sobą gotówkę.

Z posiadanego przez policję rysopisu wynika, że byli to mężczyźni w wieku około 40 lat, wysokiego wzrostu, ubrani na ciemno- w spodnie koloru ciemnego i ciemne kurtki długości ¾ , na głowach mieli czarne czapki z daszkiem. Mogli poruszać się samochodem.

Policja zwraca się z prośbą do ewentualnych świadków lub osób, które widziały oszustów lub posiadają informacje na temat tego zdarzenia, o kontakt z Policją pod numerem 014 628 14 08 lub całodobowo pod numerem alarmowym 997.


Jednocześnie Policja przestrzega mieszkańców miasta i okolic o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Bądźcie Państwo czujni, a w stosunkach z nieznajomymi stosujcie zasadę ograniczonego zaufania. Nie wpuszczajcie bezkrytycznie nieznajomych do domów. Jeżeli odwiedzają Was w domu osoby podające się za policjantów, a macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, co do ich autentyczności, zadzwońcie pod numer 997 i upewnijcie się, czy dana jednostka Policji wysyłała do Waszego domu swoich funkcjonariuszy.

Należy pamiętać, że odwiedzający Was umundurowany policjant ma obowiązek przedstawić się, a także podać podstawę prawną czy też cel swojej wizyty. Legitymację służbową okazuje w takim przypadku tylko na wyraźne żądanie osoby. Jeśli natomiast policjant jest w stroju cywilnym, zobligowany jest nie tylko do przedstawienia się, ale także do okazania legitymacji służbowej. Na życzenia Państwa, musi także okazać legitymację tak, by umożliwić osobie zainteresowanej odpisanie danych zawartych w legitymacji policyjnej.

Jednocześnie informujemy, ze od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe policyjne legitymacje służbowe. Są znacznie mniejsze, nie rozkładają się jak poprzednio obowiązujące, a swoimi wymiarami przypominają dowód osobisty. Wykonane są z wielowarstwowego poliwęglanu, posiadają więcej zabezpieczeń i mają formę karty. Zawarte są na nich informacje tj. imię i nazwisko policjanta, jego stopień służbowy, 6 cyfrowy numer identyfikatora, nazwa województwa, odpowiednią do miejsca pełnienia służby, termin ważności legitymacji (31.12.2011r), jej numer, wizerunek twarzy policjanta, godło państwowe i niebieska gwiazda-symbol formacji policyjnej. (zobacz przykład w galerii)

Należy wiedzieć, że Policja na polecenie sądu bądź prokuratora ma prawo dokonać w miejscu waszego zamieszkania przeszukania. Nakaz przeszukania winny być osobie okazany. W sytuacjach nagłych przeszukanie takie może nastąpić bez nakazu ww organów, za to na podstawie nakazu kierownika jednostki policji lub po okazaniu służbowej legitymacji policyjną. W tych przypadkach musi być ono jednak przez prokuraturę lub sąd zatwierdzone . Policja może także zabezpieczać przedmioty pochodzące z przestępstwa lub stanowiące dowody w sprawie. Każdorazowo wymaga ono jednak wydania stosownego pokwitowania, którego kopię wręcza się osobie, od której przedmiot zabezpieczono.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A