Stacja okolicznościowa z okazji Roku Bema - kolejna inicjatywa tarnowskich harcerzy
access_time 2009-03-18 13:33:48
Harcerski Klub Łączności „Leliwa” działający przy Hufcu Tarnów ZHP im. gen. Józefa Bema, otrzymał decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie przydzielenia Klubowi krótkofalarskich znaków okolicznościowych „z okazji ogłoszenia w Gminie Miasta Tarnowa roku 2009 Rokiem Generała Józefa Bema w 80 rocznicę sprowadzenia prochów z Aleppo (Syria) do Tarnowa”.

- Jest to kolejna nasza inicjatywa zmierzająca do propagowania osoby Generała Józefa Bema – mówi komendant Hufca Tarnów ZHP, harcmistrz Maksym Pękosz – Dzięki temu krótkofalowcy działający w Harcerskim Klubie Łączności „Leliwa” będą posługiwali się jednym z trzech okolicznościowych znaków: HF 80 BEM, 3Z 80 BEM oraz SP 80 BEM.

Każda łączność nawiązana przez harcerskich krótkofalowców w ramach znaków okolicznościowych zakończona będzie przesłaniem okolicznościowych kart QSL, na których znajdą się również informacje o 80 rocznicy sprowadzenia prochów Generała Bema do Tarnowa.

- W 2008 roku HKŁ „Leliwa” prowadził łączności z okolicznościowym znakiem w ramach Roku Andrzeja Małkowskiego i odsłonięcia jego pomnika w Tarnowie – przypomina harcmistrz Maksym Pękosz, który również jest aktywnym krótkofalowcem – Najdalsze uzyskane łączności realizowane były z krótkofalowcami ze Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Tym sposobem informacje o odsłonięciu w Tarnowie pomnika duchowego ojca harcerstwa polskiego dotarły na inne kontynenty.

Tarnowscy harcerze skupieni w HKŁ „Leliwa” na co dzień współpracują z Polskim Związkiem Krótkofalowców, Oddział Terenowy w Tarnowie, którego niektórzy członkowie są aktywnymi harcerzami i instruktorami harcerskimi. Obecnie tarnowscy harcerze wspólnie z członkami PZK, czynią starania nad unowocześnieniem posiadanego sprzętu radiowego, który pamięta jeszcze czasy zimnej wojny.

Harcerze z Klubu „Leliwa” wspólnie z krótkofalowcami z Oddziału Terenowego PZK, przeprowadzili już pierwsze łączności – mówi harcmistrz Maksym Pękosz – Dotychczas uzyskano ok. 80 łączności zarówno z krótkofalowcami z Polski jak i z krótkofalowcami z Niemiec czy Wielkiej Brytanii.


Info: Komenda Hufca ZHP im. gen. Józefa Bema w Tarnowie

Komentarze...