"Urodziny Bema" w Tarnowie
access_time 2009-03-23 14:02:19
Ubiegła sobota w Tarnowie upłynęła pod znakiem wydarzeń związanych z gen. Józefem Bemem. "I Tarnowski Festiwal Smaków", konkurs wina oraz pokaz repliki "Panoramy Siedmiogrodzkiej" to tylko niektóre atrakcje jakie czekały na przybyłych.

W konkursie "I Tarnowski Festiwal Smaków" wzięło udział 13 zespołów z Polski oraz Węgier. Konkursowi towarzyszył plebiscyt na najlepsze węgierskie wino – jury i tarnowianie oceniali 8 trunków.

Konkurs kulinarny wygrał Viktor Kókai z Kiskőrös, drugie miejsce zajęła tarnowska Restauracja Wenecja. Przygotowany przez uczestników kulinarnej rywalizacji gulasz oceniało jury, w którego skład weszli m.in. Klara Molnar i Tadeusz Olszański (wydawcy książek poświęconych węgierskiej kuchni) oraz Robert Bede (dziennikarz węgierskiej telewizji). Główną nagrodą była statuetka „Papryki”, wypalona oczywiście w piecu węgierskim.

Węgierskie wina oceniano w dwóch kategoriach – „Tarnowski węgrzyn” (werdykt należał do jury zawodowego) oraz „Ulubione przez tarnowian”. Mieszkańcy Tarnowa za najlepszy trunek uznali tokaj od Jánosa Hetzi z Tállya. Jury nagrodziło pinot noir 2007 z Veszprém (wino czerwone) i tokaj aszú z Tállya (wino białe). Konkurs był połączony z degustacją.

Na placu Rybnym natomiast wystawiono replikę „Panoramy Siedmiogrodzkiej” – dzieła przedstawiającego zwycięską bitwę wojsk węgierskich, dowodzonych przez Józefa Bema, nad połączonymi siłami rosyjsko-austriackimi pod Sybinem. Oryginalny obraz wystawiano we Lwowie, Budapeszcie, Warszawie. Z czasem został pocięty na mniejsze sceny. Muzeum Okręgowe w Tarnowie prowadzi akcję poszukiwania zaginionych fragmentów panoramy. Odnalezione zostały dotychczas 31 części, 20 z nich znajduje się w zbiorach polskich muzeów (Warszawa, Tarnów, Krosno, Łęczyca), pozostałe 11 pozostaje w prywatnych kolekcjach w Polsce oraz za granicą.

W sobotę Tarnów odwiedził również marszałek Bronisław Komorowski. Na zakończenie obchodów w teatrze zaśpiewała Ewa Bem.


Zdjęcia: Piotrek Głąb

Komentarze...