Wystawa fotografii Ewy Saj - "Smak Czerwony"
access_time 2008-02-26 08:27:35
Już 29 lutego o godzinie 18.30 zapraszamy do Pasażu Tertilla na wernisaż wystawy fotografii Ewy Saj -„Smak Czerwony”. Jest to cykl czarno-białych portretów, mieszkańców Azji Południowo-wschodniej i Ameryki Południowej.

Smak Czerwony Fotografie Ewy Saj zdradzają fascynacje autorki antropologią kulturową. Uwagę przyciąga człowiek z pozoru zwyczajny, lecz w prostocie swojej i otwartości nieprzeciętny. Autorka poszukuje ludzi o ciekawej fizjonomii i nie schematycznym wyglądzie. Fotografuje zawsze w świetle zastanym, w miejscu dla modela całkowicie naturalnym. Portrety są wynikiem swoistej interakcji pomiędzy autorką, a modelem. Utrwalając wizerunek postaci koncentruje się ona głównie na twarzy, nie chce, aby dodatkowe elementy zakłócały emocjonalny, indywidualny przekaz. Często sama twarz wypełnia cały kadr fotografii. Elementem najbardziej elektryzującym w portretowanych twarzach, stają się oczy - kwintesencja tajemnicy i osobistego piękna. Za każdym razem są pełne wyrazu. Często spokojne, ciepłe, wesołe, przyjazne, ale bywają też zamyślone, a nawet smutne. Ludzkie spojrzenia, pełne blasku są inspiracją, pobudzają podobnie, jak zapachy, barwy i smaki.

Tytuł fotograficznego cyklu nawiązuje do symboliki barwy. "Czerwony jest kolorem o dużym ładunku energetycznym, wzmaga aktywność, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój, dodaje życiowej energii. Wszystkie te przymiotniki nieodłączne były podczas powstawania "wystawy", to dzięki napotkanym, fotografowanym osobom odczuwałam wzrost życiowej pasji, energii, odwagi. To ludzkie twarze (jak kolor czerwony) wyzwalały we mnie twórczy bunt i namiętność". - Mówi autorka.

Kolor czerwony w odniesieniu geograficznym do miejsc, w których żyją bohaterowie zdjęć, ma również bogaty symboliczny wymiar. Czerwona jest matka ziemia w Meksyku. Czerwony jest meksykański frijol, czyli (czerwona fasola) podstawowy element każdego meksykańskiego dania. Ostro czerwony to kolor chili, królowej przypraw w kuchni azjatyckiej i amerykańskiej. Czerwony uśmiech ma, co drugi mieszkaniec dalekowschodniej Azji, zażywający regularnie betel. Czerwony to w wielu religiach kolor sakralny, kolor szczęścia i miłości uznawany jest za "kolor kolorów".

Ewa Saj

Krakowski fotografik i podróżnik. Urodziła się w Tarnowie w 1971 roku. Jest absolwentką Wydziału Nauk Społecznych Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez wiele lat związana z krakowskimi i poznańskimi mediami. Interesuje ją antropologia kulturowa i geomancja. Fotografuje zwykłych ludzi i niezwykłe miejsca, takie, które obdarzone są szczególna mocą, w których czuje się ich ducha. Wystawiała swoje prace w galeriach krajowych i zagranicznych. Jej cykl fotografii "Moc mieszka w kamieniach i drzewach" został nagrodzony srebrnym medalem FIAP na międzynarodowym konkursie Fotografii Artystycznej w Rużomberog na Słowacji (2006). Odbyła wiele kilkumiesięcznych podróży o charakterze filozoficzno-antropologiczno-artystycznym, docierając do odległych miejsc w Azji, Ameryce Środkowej i Afryce.

www.ewasaj.com

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A