Zdolni docenieni - czyli stypendia od diecezjalnej fundacji
access_time 2008-02-29 15:19:22
103 uczniów otrzymało w Tarnowie stypendia od Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza. Młodzi ludzie mają dobre wyniki w nauce, pochodzą z biednych i wielodzietnych rodzin. Na pomoc w dalszej edukacji będą mogli przeznaczyć od 750 do tysiąca złotych. Tyle bowiem wynosi jednorazowe stypendium. O taką pomoc starało się 175 osób.

- Bardzo się cieszę. Interesuje się językami obcymi, planuję kupić ciekawe książki - mówi uczennica z Limanowej. Młodzi ludzie chcą także przeznaczyć pieniądze na zakup komputerów, czy kursy językowe.

Mówią uczniowie, którzy otrzymali stypendia:


lub->POBIERZStypendia wręczył ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Podkreślił, że to wyraz troski Kościoła o młode pokolenie. Zachęcał uczniów, aby wzrastali duchowo, a w przyszłości zdecydowali się na studia, wybrali dobry zawód i pomagali innym.

Mówi Ordynariusz tarnowski, bp Wiktor Skworc:


lub->POBIERZKs. Jacek Siewiora sekretarz Fundacji podkreśla, że obok wyników w nauce i dochodów w rodzinie pod uwagę brano także zaangażowanie młodzieży w życie społeczne i religijne.

Ks. Jacek Siewiora - sekretarz Fundacji im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza mówi o stypendystach :


lub->POBIERZW gronie stypendystów są głównie dziewczęta. Stypendia trafiły tylko do 22 chłopców. Najwięcej osób pochodzi z dekanatów: Ciężkowice, Limanowa, Zakliczyn i Tuchów.

Na tegoroczną dziesiątą edycję stypendiów przeznaczono ponad 93 tysiące złotych. Fundacja im. abp. Jerzego Ablewicza, długoletniego ordynariusza tarnowskiego działa od 15 lat.

Do tej pory pomoc materialna trafiła do 1.200 osób. Na wypłatę stypendiów przeznaczono ponad milion złotych. Środki na stypendia pochodzą m.in. ze składek zbieranych podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania w parafiach diecezji tarnowskiej, oraz częściowo ze zbiórki w Dzień Papieski. Pieniądze przekazuje także ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc, a także indywidualni ofiarodawcy. W fundowaniu stypendiów pomagają także uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Przygotowała: Ewa Biedroń / Radio RDN Małopolska

Komentarze...