Zasmakuj świat na czerwono…
access_time 2008-02-29 23:21:13
Tak w skrócie można opisać wystawę fotografii Ewy Saj zorganizowaną 29 lutego w Galerii Miejskiej BWA. Tworzył ją cykl czarno-białych portretów.
fot. Michał StańczykWszystkie fotografie to efekt licznych podróży artystki do Azji i Ameryki Południowej. Przedstawiają one twarze dzieci, dorosłych i osób starszych. Z wszystkich i z każdego z osobna zdjęcia biły emocje, głównie zawarte w spojrzeniu, skierowanym w obiektyw. Z nich można odczytać historię ich życia, którą Ewa Saj kilkoma zdaniami uzupełniała przy fotografiach.

Jak sama artystka mówi: "Czerwony jest kolorem o dużym ładunku energetycznym, wzmaga aktywność, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój, dodaje życiowej energii. Wszystkie te przymiotniki nieodłączne były podczas powstawania „wystawy”, to dzięki napotkanym, fotografowanym osobom odczuwałam wzrost życiowej pasji, energii, odwagi. To ludzkie twarze podobnie jak kolor czerwony wyzwalały we mnie twórczy bunt i namiętność."

Wystawa, której tytuł, „Smak czerwony”, nawiązuje do symboliki barw, zgromadziła mnóstwo ludzi. Widać, że kolor, który głównie kojarzy się z Azją i Ameryką Południową, jest równie popularny w Tarnowie. Dodatkowo była to atrakcja, gdyż na pracach widać było fascynacje autorki antropologią kulturową. Uwagę odbiorcy przykuwa zwykły człowiek, a dokładniej jego twarz, która, choć przeciętna, w jednej chwili nabrała niesamowitości. W ten sposób tarnowianie mogli poznać zwykłe życie niezwykłych „sąsiadów zza oceanu lub gór” i przekonać się, że tak bardzo jednak się nie różnimy.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A