Z przesłaniem Pana Cogito...
access_time 2008-06-20 23:38:49
Cykl prac pt.”Na szpilkach traw” Gabrieli Cichowskiej, studentki ASP w Krakowie nagrodzony w czwartej edycji „Tarnowskich Klimatów 2008”.
fot. Michał StańczykPodczas wernisażu wystawy pokonkursowej „Pan Cogito nowe wizualizacje” wręczono nagrody zwycięzcom konkursu, autorom prac inspirowanych poezją Zbigniewa Herberta.

Biuro Wystaw Artystycznych włączyło się w ten sposób w obchody Roku Herberta, ogłoszone przez Sejm RP w związku z przypadającą w bieżącym roku 10-tą rocznicą śmierci poety.

Konkurs, ogłoszony w ramach czwartej edycji „Tarnowskie Klimaty 2008”, cieszył się dużym zainteresowaniem. 264 autorów z Polski i zagranicy nadesłało prace, do wystawy głównej zakwalifikowano dzieła 84twórców. Przygotowana ekspozycja pokazuje, że tarnowska Galeria potrzebuje nowej przestrzeni, gdzie można by zaprezentować w pełni urok dzieł, umożliwić oglądającym lepszy odbiór sztuki, a poza tym, gdzie kustosz mógłby realizować niczym nieskrępowaną wizję aranżacji ekspozycji.

Warunki lokalowe pozwoliły na przedstawienie zaledwie po jednej pracy uczestników zakwalifikowanych do głównej wystawy. Pokazane prace wykonane były w dowolnych technikach: kolaże, grafiki komputerowe, oleje, akwarele, fotomontaż. Zwiedzający ekspozycję mogli podziwiać wykreowany przez artystów świat, tym bardziej fascynujący, bo bogaty w refleksje natury egzystencjalnej zainspirowane poezją Zbigniewa Herberta. Każdy z nas mógł odnaleźć w prezentowanych pracach własne lęki, niepokoje człowieka XXI w. i wartości, które Pan Cogito uważa za jedyne i prawdziwe.

Dzisiejszy wernisaż był specyficzny. Nieobecny podczas imprezy przewodniczący Jury, Andrzej „Dudi” Dudziński zabrał głos za pośrednictwem połączenia telefonicznego. „Są to prace, które w jakiś sposób się wyróżniły”- podkreślił rozmówca. Podziękował również wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Jury w składzie:

Andrzej „Dudi” Dudziński - artysta plastyk - przewodniczący
Piotr Kukla - kurator konkursu
Zdzisław Tohl - artysta plastyk
Ewa Łączyńska - historyk sztuki

Postanowiło nie przyznawać I Nagrody Grand Prix.

II Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa przypadła Pani Gabrieli Cichowskiej za cykl prac pod tytułem „Na szpilkach traw”.

III Nagroda dla Pani Małgorzaty Lazarek za zestaw prac pod tytułem: „Przesłuchanie anioła”, „Belzebub kocha sztukę”, „Jest cały czarny”, „Co myśli Pan Cogito o piekle”.
Jury postanowiło przyznać również dwa wyróżnienia:

Pierwsze Wyróżnienie, dla Pana Tomasza Tobolewskiego za zestaw prac pod tytułem: „Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu”, „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”, „Kołatka”.
Drugie Wyróżnienie, dla Marty Lempy za zestaw prac pod tytułem: „Różowe ucho”, „Mały palec”, „Stanęło w głowie”, „Próba opisu”.

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A