Wystawa fotografii Tadusza Koniarza zatytułowanej „Żyć na wypale”
access_time 2009-03-04 14:29:18
4 marca (środa) o godzinie 18.00 zapraszamy do Galerii TCK na wernisaż wystawy fotografii jednego z najlepszych tarnowskich fotografików i fotoreporterów Tadeusza Koniarza "ŻYĆ NA WYPALE". Wystawa czynna będzie do 28 marca.

Na ekspozycję składa się  pięćdziesiąt czarno-białych zdjęć reportażowych, przedstawiających unikalną pracę i życie codzienne braci Janusza i Wiesława Kuczków z Tarnowa na wypale węgla drzewnego w Bieszczadach tuż przy granicy Polski z Ukrainą. Zdjęcia zostały wykonane w 2008 roku z zamiarem utrwalenia w klasycznym obrazie fotograficznym klimatu miejsca i emocji ludzi w nim żyjących. Wystawie "Żyć na wypale" towarzyszyć będzie projekcja filmu w reżyserii Jacka Szweda i Tadeusza Koniarza pt. „Świat według Michała”.

Autor o wystawie mówi: „Projekt „Żyć na wypale” jest moim powrotem do bohaterów i tematu. Na bieszczadzkie wypały węgla drzewnego trafiłem kilka lat temu jako współrealizator filmu dokumentalnego „Świat według Michała” o wypalaczu samotniku.(…) Klimat „fizycznej” codzienności bohaterów, bez pozowania, ich swoista oszczędność życia narzuciły i mojej pracy dyscyplinę reporterskiego projektu: klasyczny czarno – biały obraz fotograficzny i co przyszło nieco później, przy przygotowywaniu zdjęć na wystawę, chęć odniesienia do tradycji mistrza Sebastiano Salgado.”

Tadeusz Koniarz urodzony w 1959 r. w Starachowicach, wykształcenie wyższe pedagogiczne, wykonuje zawód fotoreportera i filmowca. Pracę zawodową rozpoczął jako animator kultury; w latach 1983–88 był kierownikiem Dzielnicowego Domu Kultury w Tarnowie-Klikowej. Od 1990 roku pracuje jako fotoreporter – m.in. w „Czasie Krakowskim”, Galicyjskim Magazynie Informacyjnym „TEMI”, „Gazecie Krakowskiej”, „Poznaniaku”, Polskiej Agencji Prasowej. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.
Od 1987 roku prowadzi Amatorski Klub Filmowy „Szwenk”, którego był jednym z głównych założycieli. Klub ten należy do najlepszych w krajowym ruchu kina niezależnego; w 1996 r. za osiągnięcia artystyczne i działalność filmową został nagrodzony Złotym Medalem UNICA Światowej Unii Filmu Amatorskiego, działającej pod auspicjami UNICEF.
Tadeusz Koniarz od 19 lat pracuje z młodzieżą, prowadząc zajęcia w Pracowni Filmowej i Fotografii Cyfrowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Prace realizowane przez jego wychowanków zdobywają liczne nagrody w konkursach filmowych i fotograficznych dla dzieci i młodzieży w kraju i zagranicą. W dziedzinie fotografii jego pasją jest fotoreportaż. Od wielu lat fotografuje ważne wydarzenia społeczno-polityczne i kulturalne oraz zdarzenia życia codziennego. Zajmuje się także fotografią architektury, krajobrazu, sportu, portretem. Jego prace zdobyły szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Tadeusz Koniarz jest współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Twórczej Euroregionu Karpackiego, pełnił funkcję wiceprezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 1993–2000 brał udział w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej oraz World Press Photo. W działalności filmowej należy do twórców kina niezależnego, jest członkiem Zarządu Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Realizuje autorskie filmy dokumentalne. W latach 2005 i 2006 Tadeusz Koniarz był organizatorem i koordynatorem międzynarodowych warsztatów filmowych w ramach Programu Młodzież z udziałem grup młodych filmowców z 8 krajów europejskich. Współpracuje z Narodową Agencją Programu Młodzież UE. W latach 1997, 2005, 2006 był dyrektorem tarnowskich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21”.

Za działalność kulturalną w dziedzinie filmu i fotografii został nagrodzony statuetką Uskrzydlony przyznaną przez Tarnowską Fundację Kultury. Posiada Srebrną Odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Wystawa czynna będzie od 5 do 28 marca, codziennie z wyjątkiem niedziel w godz. od 10.00 do 18.00.

Bilet wstępu: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy). Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację terminu, pod numerem 014 6 888 888.

Tekst w oparciu o informacje ze strony internetowej www.tadeuszkoniarz.pl


Info: Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A