"Od lat fascynuję się pojęciem chaosu…”
access_time 2008-09-06 11:41:01
Tak o sobie mówi wrocławski artysta Tadeusz Sawa-Borysławski, którego instalacje łączące fotografie i tkaninę można oglądać w Galerii Miejskiej BWA. Wszystkie prace pochodzą z cyklu Geometrie Chaosu, którego istotną częścią jest seria Archilimów.
fot. Michał StańczykArchilimy, zgodnie z definicją przytoczoną przez galerię, są tkaninami, kilimami zbudowanymi z fotografii motywów architektonicznych, dlatego dzieła noszą tytuły tożsame z nazwiskami znanych architektów. Archilimy zostały ułożone w koncentryczne kompozycje na zasadzie obrazów z kalejdoskopu. Tkaniny są podobne do tradycyjnych kilimów kultury huculskiej.

„To są zbiory z pozoru albo i nie z pozoru przypadkowych ujęć architektonicznych, niearchitektonicznych, po prostu ujęć fotograficznych, które pochodzą z bardzo różnych sytuacji. One są zestawiane w pewne kompozycje. W tym wypadku z sześciu takich obiektów. Potem przy pomocy techniki komputerowej uzyskują jakby swoistą geometrię, która w jakiś sposób scala je w jeden spójny obraz, przypominające, w moim mniemaniu, coś, co jest płaskie, co jest zdjęciem trójwymiarowym.” – mówił w czasie uroczystego wernisażu autor, Tadeusz Sawa-Borysławski.

Wystawa ta rozpoczęła nowy sezon w galerii. Można ją oglądać do następnego wernisażu, który odbędzie się 19 września. Zobaczyć będzie można wtedy prace Zbigniewa Bajka oraz "Magiczny Kwadrat" - wystawę doktorantów ASP w Krakowie.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A