"ZBRODNIA I KARA" Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Edwarda Żentary - PREMIERA
access_time 2008-09-20 10:00:35
Dnia 20 września (sobota), o godz. 19.00, na Dużej Scenie Tarnowskiego Teatru odbędzie najnowsza premiera - “ZBRODNIA I KARA” Fiodora Dostojewskiego w adaptacji i reżyserii Edwarda Żentary, nowego Dyrektora Tarnowskiej Sceny .

Fiodor Dostojewski
ZBRODNIA I KARA
Przekład: Czesław Jastrzębiec-Kozłowski
Adaptacja i reżyseria: Edward Żentara
Scenografia i opracowanie muzyczne: Tomasz Piasecki

Obsada:

Marcel Wiercichowski - Raskolnikow
Edward Żentara - Porfiry
Agnieszka Wilkosz - Sonia
Jolanta Januszówna - Lichwiarka
Jerzy Ogrodnicki - Mieszczanin
Katarzyna Jędrzejczyk - Lizawieta

Premiera 20.09.2008 r. Duża Scena

Sceniczna wersja jednego z dzieł literatury rosyjskiej. Główna jej postać - student Raskolnikow, inteligentny i utalentowany, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej rezygnujący ze studiów - to wyznawca niebezpiecznej i brutalnej koncepcji o wyższości jednych ludzi nad innymi, i o ich prawie do poświęcenia tych słabszych w imię wzniosłych celów, w imię dobra społecznego. Chęć jej sprawdzenia doprowadza Raskolnikowa do tragicznych posunięć. W utworach Dostojewskiego panuje zazwyczaj mroczny klimat budowy przez obraz nędzy, cierpienia, choroby - tak jest i tutaj. "Zbrodnia i kara" przypomina powieść kryminalą. Główny bohater popełnia morderstwo, a proces wykrywania tej zbrodni i duchowej przemiany jej sprawcy zajmuje resztę utworu.

W adaptacji Edwarda Żentary - znanego aktora filmowego i teatralnego. "Zbrodnia i kara" to na pewno ani zwykły kryminał - ani prosta sztuka obyczajowa. Historia zbrodni studenta Raskolnikowi rozgrywa się na scenie jako dramat wewnętrzny bohatera. Reżyser wybrał z arcydzieła Dostojewskiego fragmenty najcelniej opisujące kondycję człowieka miotającego się tragicznie między własną zuchwałością, a wyrzutami sumienia. Jest to widowisko trzymające w napięciu, bez dłużyzn, ale też skonstruowane bez interpretacyjnej łatwizny. Jego Twórcy nie ulegają też pokusie natrętnego uwspółcześniania historii zbrodni rosyjskiego studenta.

Następny spektakl w niedzielę, 21.09. godz. 19.00.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A