"Złota rybka" w Kinie Marzenie - pokaz filmu i spotkanie z autorem i głównymi bohaterami
access_time 2008-09-16 12:42:57
W jeden z pierwszych jesiennych wieczorów zapraszamy na wyjątkową projekcję filmu „Złota rybka”, w ramach cyklu Czwarty ekstra Film. Ten jednorazowy pokaz w kinie „Marzenie” odbędzie się 25 września, o godzinie 18.00, a uświetnią go swoją obecnością, autor filmu Tomasz Wolski i jego główni bohaterowie.

„Złota rybka” autorski dokument Tomasza Wolskiego, opowiada o życiu osób niepełnosprawnych intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. Dużą część tej filmowej opowieści wypełniają przygotowania i próby do spektaklu „Bajka o złotej rybce”, adaptacji utworu Aleksandra Puszkina. W tym spektaklu biorą udział mieszkańcy DPS-u, a spektakl wystawiony został na deskach Teatru Ludowego w Krakowie. Bohaterowie tego dokumentu doceniają życie w jego każdym najdrobniejszym aspekcie i cieszą ich najzwyczajniejsze czynności, takie jak na przykład picie coca-coli.

KAMIL, który uwielbia jeździć windą. Mistrz kręgli. Jego marzeniem jest zostać windowym. Drugą miłością Kamila jest cola. Butelkę tego napoju wypija w kilkanaście sekund. Razem z Kamilem w pokoju mieszka MAREK - wielbiciel wszelkiego sprzętu rtv. Jego głównym problemem jest telewizor, a właściwie brak anteny. Nie podoba mu się oglądanie potwornie zaśnieżonych telenoweli. Kilka pokoi dalej od Kamila i Marka mieszka MICHAŁ Zakazać mu sprzątać swój pokój i inne pomieszczenia na piętrze, to największa dla niego kara. Michała pasją są konie. Potrafi godzinami przeglądać kalendarz z ogierami. Marzy o spotkaniu prawdziwego zwierzęcia, ale wystarczają mu nawet te zabawkowe w parku rozrywki, które traktuje jak żywe. Obok pokoju Michała mieszka ADAŚ. Dżentelmen. Interesuje się wszelkimi remontami w Krakowie i skokami Adama Małysza. Martwi się, że schorowany dziadek nie przyjdzie go zobaczyć na scenie grającego rolę Złotej Rybki. Czterdziestoletni WITEK to kolega Michała z warsztatów ceramicznych. Jest jego totalnym przeciwieństwem - każdą pracę wykonuje z niechęcią. Chciałby zarobić tyle pieniędzy, żeby już nie pracować. Uczy się na portiera, bo to niewiele wymagająca zajęcie”. (www.złotarybka.org)

KAMIL, MAREK MICHAŁ, ADAŚ, WITEK to bohaterowie tej opowieści, a Tomasz Wolski w mistrzowski sposób potrafi z portretowanych w swoim dokumencie mężczyzn wydobyć to coś, co widza przyciąga przed ekran i nie pozwala się oderwać. To w jaki sposób główni bohaterowie, Kamil, Marek i Witek z ufnością i z dziecięcym zachwytem traktują świat szczerze wzrusza. Powstała opowieść jest lekka i nie pozbawiona humoru, pomimo poważnego tematu o jakim traktuje. Przesłanie jakie niesie, o wartości każdego z nas, o tym że tylko my sami możemy to dostrzec i pielęgnować szanując siebie i innych, połączona jest z przyjemnością jaką można czerpać z jej oglądania.

Wszystkie te wartości zostały docenione i nagrodzone na wielu festiwalach. Film został wręcz obsypany nagrodami, otrzymał m.in. Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Era Nowe Horyzonty”, Dyplom Honorowy Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Punto de Vista” – Nagrodę Jeana Vigo dla najlepszego reżysera oraz wiele innych.

Podczas projekcji w kinie „Marzenie” na ścianach sali kinowej będą eksponowane prace poplenerowe podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, działających przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Tarnowie. Ośrodek ten prężnie działa na terenie Tarnowa, i podejmuje różnego rodzaju akcje, organizuje wydarzenia, którymi chce zwrócić uwagę na tych spośród nas, którzy potrzebują pomocy i wsparcia, którzy wydaje się że są inni, ale czy naprawdę? Czy może świat w którym żyjemy jest wspólny i tylko inaczej go postrzegamy. Jedno jest oczywiste powinniśmy zawsze pamiętać że jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, o tym mówi ten wzruszający i mądry film.


Info: Tarnowskie Centrum Kultury / www.tck.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A