Trzecie spotkanie z cyklu PracOFFnia - 6-9 grudnia
access_time 2008-11-25 14:20:30
Zapraszamy do pracowni plastycznej Tarnowskiego Centrum Kultury na kolejne spotkanie z cyklu „PracOFFnia”. Tym razem, na początku grudnia będzie można uczestniczyć w warsztatach decoupage i tym samym wyjść z pracowni TCK z własnoręcznie wykonanym, przepięknym przedmiotem. Dotychczasowe spotkania, jak zapewniają uczestnicy, były świetną okazją na oderwanie się od codziennych obowiązków, a efekt końcowy ich pracy przerósł najśmielsze oczekiwania.

Nie bez znaczenia jest miła, sprzyjająca tworzeniu atmosfera oraz niewątpliwie ogromne zaangażowanie uczestników - stąd zapewne tak wspaniałe efekty.

Decoupage, jako kolejna z proponowanych technik rękodzieła to serwetkowa metoda dekoracyjna. Za pomocą techniki decoupage'u można udekorować niemal każdą powierzchnie i tym samym nadać zwykłemu przedmiotowi z naszego otoczenia, niecodzienny wygląd i indywidualny charakter. Można w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić przedmioty z terakoty, drewna, ceramiki, szkła, metalu czy plastiku. Ta technika nadaje się również do zdobienia świec  i  tkanin.

Narodziny decoupage’u, jakiego znamy dzisiaj są związane z wiekiem XVII, kiedy to stały się popularne meble pochodzące z dalekiego wschodu wykańczane laką. Europa oszalała na punkcie lakowanych przedmiotów, a dalekowschodni producenci nie byli w stanie nadążyć za popytem na nie. Weneccy rzemieślnicy zaczęli produkować  meble imitujące dalekowschodnią lakę zwane lacca contrafatta - podrobiona laka. Namalowane wzory wycinano, kompozycje przyklejano na dekorowany przedmiot i pokrywano wieloma warstwami lakieru. W ten sposób wykonywano meble oraz rozmaite bibeloty imitujące popularne przedmioty importowane z Chin i Japonii. Pierwotna nazwa decoupage’u, która funkcjonowała do XX wieku to „japanning”. W XVIII i XIX wieku sztuka ta przeżywała swój rozkwit w Europie.

Nazwa „decoupage” powstała w XX wieku i pochodzi z języka francuskiego. W dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle co wycinanka. Wycinanki z papieru są układane we wzór, a następnie przyklejane na wcześniej pomalowaną lub odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Technika tradycyjna zakłada pokrycie udekorowanego przedmiotu 30-40 warstwami lakieru, które są szlifowane papierem ściernym do uzyskania nieskazitelnej gładkości. Papierowe wzory mogą być również przyklejane pod szkłem lub naklejane w taki sposób, aby tworzyły trójwymiarowe obrazki. Przez wszystkie lata decoupage ewoluował tworząc nowe techniki. Dzięki pełnemu wachlarzowi technik, ta wspaniała sztuka daje nieograniczone możliwości, oferując wiele godzin twórczej pracy i przyjemności, a efekty tej pracy są oszałamiające.

Warsztaty w PracOFFni, umożliwiające zdobycie umiejętności, w posługiwaniu się tą techniką zdobniczą, odbędą się w czterech grupach, dla każdej z grup będzie to jedno 3,5 godzinne spotkanie, w następujących dniach :
6 i 8 grudnia spotkania dla grup (10-15 lat) w godzinach 16.30-20.00
7 i 9 grudnia spotkania dla grup (od 16 lat) również w godzinach 16.30-20.00.

Koszt uczestnictwa w warsztatach to 30 zł.

Zapisy rozpoczynają się 26 listopada br. Proszę zgłaszać się do Działu Imprez (p.25) Tarnowskiego Centrum Kultury, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Liczba miejsc jest ograniczona! Gwarantem miejsca jest wpłata!


Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (014) 6 88 88 88 oraz na stronie www.tck.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A