Rok 2009 rokiem generała Józefa Bema
access_time 2008-12-19 11:54:28
Na wczorajszej sesji tarnowska Rada Miejska podjęła na wniosek Hufca Tarnów Związku Harcerstwa Polskiego im. gen. J. Bema uchwałę o ogłoszeniu w Tarnowie roku 2009 Rokiem Generała Józefa Bema.

Jest to dla nas, tarnowskich harcerzy zwieńczenie pierwszego etapu przygotowań do obchodów Roku Generała Bema – podkreśla harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów ZHP – ta decyzja niewątpliwie ułatwi nam, jak również innym organizacją i instytucją działającym w Tarnowie przygotowanie obchodów Roku Bema.

Tarnowscy harcerze przygotowują bogaty program harcerskich obchodów Roku Bema. Wśród najważniejszych jego elementów jest Polsko-Węgierski Zlot Bemowski który odbędzie się w Tarnowie w ostatnich dniach czerwca.

- Kilka dni temu gościliśmy w Tarnowie przedstawicieli węgierskich skautów, z którymi wspólnie przygotowujemy to przedsięwzięcie – mówi komendant Maksym Pękosz – Planujemy, że na Zlot do Tarnowa przyjedzie ok. 300 skautów i harcerzy z Węgier i Polski. Jego najważniejszym elementem będą obchody 80tej rocznicy sprowadzenia prochów Generała Józefa Bema do Tarnowa, która to rocznica przypadnie 30 czerwca 2009 roku.

Wczorajasza sesja Rady Miejskiej miała jeszcze jeden harcerski wymiar. Podczas sesji komendant Chorągwi Krakowskiej, harcmistrz Andrzej Żugaj, wręczył Srebrne Honorowe Odznaki Przyjaciół Harcerstwa, osobom i organizacją szczególnie zasłużonym dla tarnowskiego harcerstwa.

Odznaki otrzymali:

Ryszard Ścigała – Prezydent Miasta Tarnowa
Dorota Skrzyniarz – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa
Mieczysław Bień – Prezydent Miasta Tarnowa w latach 2002-2006
Andrzej Sasak – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa w latach 2002-2006, radny Rady Miejskiej obecnej kadencji
Ryszard Żądło – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie
Agnieszka Kawa – Dyrektor Mościckiego Centrum Kultury, Dyrektor Wydziału Kultury w latach 2002-2006
Stefania Domańska – Dyrektor Gimnazjum w Żabnie
Grażyna Hońdo – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 w Tarnowie
Jerzy Zawartka – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Tarnowie
Polski Związek Krótkofalowców, Oddział Terenowy w Tarnowie

- Mamy nadzieję, że Odznaka będzie nie tylko sposobem podziękowania, ale również motywacją do dalszej pomocy dla tarnowskich harcerzy w ich pracy wychowawczej z młodzieżą – podkreśla harcmistrz Żugaj – Pragnę podkreślić, że tarnowski hufiec ZHP jest jednym z najprężniej działającym w Małopolsce, czego dowodem jest zdobycie przez tarnowskich harcerzy trzeciej lokaty w dorocznej rywalizacji hufców Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Podczas sesji Rady Miejskiej, Komendant Hufca Tarnów harcmistrz Maksym Pękosz, przekazał radnym i prezydentowi miasta, plan harcerskich obchodów Roku Bema, jednocześnie prosząc o aktywne włączenie się do działań mających na celu nie tylko uczczenie tej ważniej rocznicy, ale przede wszystkim zmierzających do przypomnienia tej niezwykłej postaci, wielkiego patrioty, generała, naukowca, inżyniera, Polaka, Europejczyka, człowieka wielkiego honoru.
Info: Komenda Hufca ZHP im. gen. Józefa Bema w Tarnowie

Komentarze...