Zlot Inauguracyjny Roku Harcerskiego 2008/2009 Chorągwi Krakowskiej ZHP - Tarnów 19-21 września
access_time 2008-09-18 12:29:19
ZHP Chorągiew Krakowska organizuje co roku Inaugurację Roku Harcerskiego. Gospodarzem tegorocznego Zlotu dla wszystkich harcerzy z Małopolski jest hufiec im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie. Zlot dobędzie się w dniach 19-21 września 2008 r. na terenie miasta Tarnowa.

Organizowany przez tarnowski hufiec ZHP Zlot składa się z trzech integralnych części: Inauguracji Roku Harcerskiego 2008/2009 ZHP Chorągwi Krakowskiej, ogólnopolskiego Zlotu drużyn z okazji 50-lecia istnienia „Nieprzetartego Szlaku” oraz uroczystości odsłonięcia pomnika Andrzeja Małkowskiego.

Inauguracja Roku Harcerskiego, jest symbolicznym rozpoczęciem pracy wychowawczej w nowym roku harcerskim. Uczestnikami tej części Zlotu będą zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy z całej Małopolski. - Do dnia 17 września mieliśmy ponad 800 zgłoszonych uczestników, jednak gotowi jesteśmy na przyjęcie na Zlocie nawet 1000 harcerzy z całej Małopolski – mówi podharcmistrz Maksym Pękosz, komendant Zlotu.

ZHP jest jedyną organizacją harcerską i skautową, która w sposób systemowy wspiera dzieci i młodzież niepełnosprawną w ramach ruchu „Nieprzetarty Szlak”, który działa nieprzerwanie od 50 lat i narodził się na Ziemi Małopolskiej. W Zlocie weźmie udział ok. 100 harcerzy wraz z kadrą instruktorską działających w ramach „Nieprzetartego Szlaku” z całej Polski w ramach obchodów 50-lecia „NS”. Honorowy patronat nad jubileuszem „Nieprzetartego Szlaku” objął Jego Eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski.

Odsłonięcie pomnika Andrzeja Małkowskiego, które odbędzie się 19 września, będzie najmocniejszym punktem programu Zlotu. Tarnowski pomnik będzie pierwszym w Polsce pomnikiem twórcy polskiego harcerstwa. W odsłonięciu pomnika wezmą udział reprezentacje Chorągwi ZHP z terenu całej Polski, Władz Naczelnych ZHP oraz przedstawiciele innych organizacji harcerskich zarówno z kraju jak i z zagranicy. W odsłonięciu pomnika może wziąć udział nawet 2000 harcerzy z całej Polski.

- Niestety nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby uczestników odsłonięcia pomnika, gdyż poza uczestnikami Zlotu Inauguracyjnego, w odsłonięciu wezmą udział harcerze z innych organizacji harcerskich i skautowych, którzy wezmą udział jedynie w odsłonięciu pomnika – mówi komendant Pękosz.

Honorowy Patronat nad Zlotem Inauguracyjnym objęli: Minister Edukacji Narodowej - Pani Katarzyna Hall, Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej - Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiktor Skworc, Prezydent Miasta Tarnowa Pan Ryszard Ścigała, Starosta Tarnowski - Pan Mieczysław Kras. Swój udział w Zlocie potwierdzili m.in. Krystyna Małkowska-Żaba, wnuczka Andrzeja i Olgi Małkowskich i Pan Bogdan Borusewicz Marszałek Senatu RP.

Jedyną przeszkodą stojącą obecnie przed organizatorami jest niepewna aura, która zmusiła tarnowskich harcerzy do dokonania zmian w programie Zlotu. – Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musieliśmy zrezygnować z postawienia miasteczka namiotowego oraz dokonania zmian lokalizacji części zajęć programowych, jednak na pewno nie wpłynie to negatywnie ani na zakres programowy zajęć, ani na ich atrakcyjność – podkreśla komendant Pękosz. – Chcemy aby uczestnicy Zlotu nie tylko zrealizowali bogaty program, ale również poznali Tarnów, gdyż z przeprowadzonego przez nas rozpoznania wynika, że znacząca większość uczestników zwrotu, nigdy nie było w Tarnowie i gdyby nie Zlot, najprawdopodobniej do Tarnowa by nie przyjechało.

Więcej informacji na temat Zlotu można znaleźć na oficjalnej stronie Zlotu: www.zlot.tarnow.zhp.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A