Rok 2009 rokiem generała Józefa Bema
access_time 2008-11-08 18:15:13
Tarnowscy harcerze zwrócili się do Rady Miejskiej z wnioskiem o ogłoszenie w Tarnowie roku 2009 Rokiem Generała Józefa Bema, patrona tarnowskiego hufca ZHP. Rok 2009 będzie rokiem wyjątkowych rocznic, wśród których zapomnianą ale jakże ważną będzie 80-a rocznica sprowadzenia prochów generała Józefa Bema do Tarnowa. 30 czerwca 1929 roku w uroczystej oprawie zostały one złożone na szczycie mauzoleum w Parku Strzeleckim w Tarnowie.

- W 1929 roku było to wydarzenie ogólnopolskie, wtedy każdemu postać generała, bohatera Polski i Węgier była bardzo dobrze znana. Obecnie blask jego bohaterstwa znacząco przygasł. Znamiennym pozostaje fakt, że postać tego zasłużonego tarnowianina jest powszechnie znana na Węgrzech, zaś w swojej ojczyźnie znany i pamiętany jest przez niewielu. – mówi komendant tarnowskiego hufca, podharcmistrz Maksym Pękosz.

Ogłoszenie w Tarnowie roku 2009 rokiem generała Józefa Bema, będzie doskonałą okazją do przypomnienia tej nieprzeciętnej osoby i będzie miało pozytywny wpływ na propagowanie wiedzy o tym Wielkim Polaku.

- Na miarę naszych skromnych możliwości, podejmujemy coroczne działania popularyzujące osobę naszego patrona, gen. J. Bema organizując m.in. w rocznicę urodzin generała, miejską grę terenową pod nazwą „Bieg Bemowców” – przypomina komendant Maksym Pękosz. - W 2009 roku będziemy chcieli wystąpić z szeregiem akcji mających za cel przybliżenie młodzieży osoby tego wielkiego patrioty, Polaka, Europejczyka, inżyniera i naukowca.

W celu zrealizowania tych zamierzeń tarnowscy harcerze nawiązali współpracę z węgierskimi skautami, którzy w grudniu przyjadą do Tarnowa aby omówić szczegóły wspólnych działań w ramach obchodów 80tej rocznicy sprowadzenia prochów gen. Józefa Bema.

- Marzy nam się zorganizowanie polsko-węgierskiego obozu skautowego w Tarnowie, który mógłby się rozpocząć właśnie 30 czerwca – zdradza część planów komendant Maksym Pękosz.

Tarnowscy harcerze mają nadzieję, że ich inicjatywa spotka się z akceptacją tarnowskich radnych i wzorem tegorocznego Zlotu Inauguracyjnego Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej, w której wzięło udział ok. 800 harcerzy z Małopolski i Podkarpacia, również ze wsparciem władz Tarnowa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A