Oddaj butelkę, posadź drzewko! VII edycja akcji "Drzewko za butelkę"
access_time 2009-04-09 10:39:47
Trwa VII edycja akcji "Drzewko za butelkę", realizowanej w Tarnowie przez Azoty Tarnów i Branżową Organizację Odzysku S.A. - uczestników Programu "Odpowiedzialność i Troska". W tym roku udział w niej bierze rekordowa liczba 35 tarnowskich szkół, przedszkoli i ośrodków wychowawczych, które wspólnie przyczynią się do "rozbrajania" ekologicznej bomby, jaką dla środowiska są plastikowe butelki typu PET. O tym dowiemy się już 7 maja, podczas finału akcji w Tarnowie.

W tym roku akcja "Drzewko za butelkę" została wzbogacona o trzy konkursy: na najciekawszy plakat związany z akcją oraz na wykonanie "Szkolnego leksykonu ekologicznego" i "Ekologicznego słowniczka przedszkolaka". A ponieważ edukacja ekologiczna dzieci stanowi początek drogi ekorozwoju, zapobiegającej dalszej dewastacji środowiska naturalnego, szkoły i przedszkola, biorące udział w akcji, odwiedzają przedstawiciele firm w niej uczestniczących. Celem tych wizyt są prezentacje edukacyjne na temat idei akcji w kontekście: cyklu życia produktu, jakim jest butelka PET, potrzeby promowania zachowań proekologicznych w życiu codziennym oraz inicjatyw proekologicznych podejmowanych przez firmy chemiczne w celu minimalizacji oddziaływania na środowisko. Tego trudnego zadania podjęły się Azoty Tarnów i Branżowa Organizacja Odzysku S.A., których pracownicy już od kilku tygodni odwiedzają placówki edukacyjne w Tarnowie i okolicach.

Która z placówek zwycięży w tegorocznej rywalizacji i ile sztuk plastikowych PET-ów uda się łącznie zebrać uczestnikom akcji? Czy tym razem padnie kolejny rekord liczby zebranych butelek?

Tego dowiemy się w czasie uroczystego finału akcji "Drzewko za butelkę 2009", który zaplanowano na 7 maja br. Tego dnia o godz. 10.00 w Parku Strzeleckim (jak zwykle w Ogródku Jordanowskim) rozpocznie się uroczysty finał VII tarnowskiej edycji akcji, podczas którego na wszystkich uczestników zabawy będą czekać liczne atrakcje, zaś na zwycięzców zabawy - dodatkowo także nagrody.

Przypomnijmy, iż akcja "Drzewko za butelkę" została zapoczątkowana w 2003 r. - z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska - przez firmy chemiczne realizujące Program "Odpowiedzialność i Troska". W ciągu sześciu poprzednich jej edycji w całej Polsce zebrano ponad 5 mln butelek i posadzono prawie 8 tys. drzewek. Tylko w Tarnowie zebrano w tym czasie niemal 700 tys. butelek, a w mieście pojawiło się 1.300 młodych drzewek, posadzonych przez tarnowskie dzieci i młodzież.

Patronat nad akcją "Drzewko za butelkę" sprawuje Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej.
Więcej informacji na: www.drzewkozabutelke.pl

Kłopotliwy PET

PET to skrót nazwy tworzywa sztucznego, znanego od 1941 r., którego pełna nazwa brzmi "politereftalan etylenu". W latach 50. XX w. zastosowano go do produkcji folii, a od połowy lat 70. - do wytwarzania butelek do napojów. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tys. ton butelek, a jedna tona to 25 tys. sztuk, z czego roczny odzysk to tylko 140 ton w skali kraju. Butelka z plastiku o popularnej nazwie PET stała się z czasem jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów XXI w. Wyrzucona do lasu, rozkłada się 500 lat, z kolei spalana - zatruwa powietrze dioksynami i furanami.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A