"PO - LIN... Tu się zatrzymamy" - 17-19 stycznia w MCK. KONKURS!
access_time 2009-01-16 12:20:07
Od 17-19 stycznia w Mościckim Centrum Kultury seria wydarzeń kulturalnych: Polska i Izrael - świat, którego już nie ma. Filmy, muzyka, rozmowy, degustacje.Rozwiązanie konkursu!

Unikalne archiwalia, muzyka, kuchnia pokazują świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której dwie kultury: żydowska i polska, współistniały ściana w ścianę; chata w chatę; miasteczko obok miasteczka. "Po-lin" - czyli "tu się zatrzymamy" w języku jidisz - nie zaprzecza bolesnym zaszłościom. Pokazuje tylko, że obok nich było także coś więcej. Wartego przypomnienia i - być może - odbudowy.

17 stycznia 2009 r.
godz. 20.00

PO – LIN. OKRUCHY PAMIĘCI

Reżyseria i scenariusz: Jolanta Dylewska,
zdjęcia: Józef Romasz,
muzyka: Michał Lorenc
dokumentalny, Polska, 2008, 82 min
Cena biletu: 13 zł.

Po projekcji spotkanie z reżyserką filmu JOLANTĄ DYLEWSKĄ, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

„PO-LIN”, dokument cenionej operator Jolanty Dylewskiej, prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych - efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku.

„…Przecież po to właśnie zrobiłam ten film, by komuś zrobiło się żal, że tego utrwalonego na archiwalnych filmach świata już nie ma. Być może, dzięki „Po-lin”, ktoś zapisze w swej pamięci uśmiech Racheli Szemesz, albo gest Berla Grabcza, a może spojrzenie starszej pani w peruce. Nie poznamy jej imienia, ani przeszłości. Tylko tę niepokojącą twarz. W peruce…” – mówi reżyser Jolanta Dylewska.

18 stycznia 2009 r.
godz. 18.00

Potrawy kuchni żydowskiej przygotowane przez restaurację AD REM w Tarnowie.

godz. 19.00
KONCERT „MAX KLEZMER BAND” – muzyka żydowska z motywami różnych stron świata.

Max Klezmer Band to ośmio - osobowa formacja klezmerska łącząca muzykę żydowską z elementami jazzu, folku, klasyki. Nastrojem swoich wykonań przenosi w uliczki żydowskich dzielnic, maluje klimat starych kawiarenek a także zaskakuje odważnymi połączeniami z muzyką wielu narodowości. Ostatnia płyta „Tsunami” sięga do tematyki klezmerskiej i bałkańskiej, staje się pretekstem do opowiedzenia własnej historii – tej z krakowskiego Kazimierza.

Cena biletu: 25 zł.

19 stycznia 2009 r.
godz. 20.00

PRZYJEŻDZA ORKIESTRA

Reżyseria i scenariusz: Eran Kolirin,
zdjęcia: Shai Goldman,
muzyka: Habib Shadah
obsada: Saleh Bakri, Ronit Elkabetz, Sasson Gabai
szczegóły: komedia, Izrael, Francja, 2007, 87 min
Cena biletu: 10 zł.

Opowieść o egipskiej orkiestrze, która zagubiła się w Izraelu. Orkiestra przybyła do Izraela, by zagrać tam na uroczystym otwarciu centrum kulturalnego. Niestety, nikt nie odebrał muzyków z lotniska. Starali się więc sami dotrzeć na miejsce planowanego występu. Dojechali do wyludnionego izraelskiego miasteczka w sercu pustyni.

„…Przehandlowaliśmy miłość za uciechy jednej nocy, sztukę zamieniliśmy na pełne półki w sklepach, a porozumienie między ludźmi, magię rozmowy, na porcję pysznego tortu, z którego każdy stara się uszczknąć jak najwięcej…” - mówi reżyser Eran KolirinKONKURS!

Do rozlososowania mieliśmy dwa dwuosobowe zaproszenia na serię wydarzeń kulturalnych wraz z koncertem.

Zaproszenia otrzymują:

- Joanna Mróz,
- Piotr Michalik.

Dodatkowo osoby otrzymają wiadomość e-mail z informacją o wygranej. Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy pozostałym osobom za udział w konkursie!


Kino Millennium i Duża Scena Mościckiego Centrum Kultury. Telefon do kasy Kina Millennium 014 6334604


www.mck.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A