"Betlejem Polskie" dodatkowy spektakl w przyszłą sobotę
access_time 2009-01-12 12:57:04
Spektakl "BETLEJEM POLSKIE" w Tarnowskim Teatrze cieszy się bardzo dobrym odbiorem wśród publiczności- miejsca na wszystkie zaplanowane spektakle do 18 stycznia są maksymalnie wykupione. Dla widzów został przygotowany dodatkowy spektakl, w sobotę, 17 stycznia, o godzinie 15.30.

Bilety w cenie 25 zł - normalny, 18 zł -ulgowy oraz zbiorowy 15 zł (grupa 20 osób) są do nabycia w kasie biletowej w godzinach 9.00 - 13.00 i 15.00-19.00 od wtorku do piątku oraz na dwie godziny przed spektaklem.

Rezerwacja:

Biuro organizacji Widowni 8.00 - 16.00 (pon.-pt) tel. 014 636 1253, 6361254 lub na www.bileteria.pl.


Rydlowskie “Betlejem...” dzieje się jednocześnie na trzech planach czasowych – w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną – ożywia przeszłość. W jasełkach Rydla, Jezus rodzi się wśród polskiej zimy, a w Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski, germanizatorem i rusyfikatorem zarazem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Różne postaci uczynił Rydel symbolami polskich walk i cierpień i – nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii – stworzył barwny patriotyczny fresk narodowych losów a jednocześnie widowisko urokliwe, z chórami aniołów, Święta Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd i pastorałek...

Twórcy tarnowskiego spektaklu zachowując równowagę między akcentami sakralnymi i uniwersalnymi, prowadząc swą inscenizację nieco poza rydlowski scenariusz – rozbudowując warstwę patriotyczno – narodową o akcenty bardziej współczesne, nawiązujące do odzyskania Niepodległości w 1918 roku i do dramatycznych wydarzeń Grudnia roku 1970, zwiastując powtórny niepodległościowy zryw Polaków lat 80-tych. A jednocześnie czaru i świątecznego nastroju, rozśpiewany i roztańczony – pełen inscenizacyjnego rozmachu. Wzbogacono go rozbudowaną aranżacją kolęd i pastorałek – usłyszymy ich ponad 20! Jest w nim pełna wdzięku scenografia, przepych kostiumów i niemała obsada. Dość powiedzieć, że na scenie jawi się kilkudziesięciu wykonawców, że obok artystów zawodowych występują dzieci i młodzież , a najmłodsi aktorzy liczą sobie ledwie... kilka latek!

Autor: Lucjan Rydel

Reżyseria – Zbigniew Kułagowski
Scenografia – Grzegorz Sujecki
Kostiumy – Anna Bobrowska – Ekiert
Muzyka i aranżacja – Maciej Osada – Sobczyński
Choreografia – Zygmunt Bałut
Przygotowanie wokalne – Elżbieta Kuzemko – Rausz
Asystent reżysera - Robert Żurek

AKTORZY:
Jolanta Januszówna, Bogusława Podstolska – Kras, Ana Nowicka, Patrycja Szwarc, Mirosława Żak, Grzegorz Janiszewski, Zbigniew Kłopocki, Jerzy Ogrodnicki, Andrzej Popiel, Mariusz Szaforz, Przemysław Sejmicki, Bartosz Tryboń, Robert Żurek oraz dzieci i młodzież tarnowskich szkół. Inspicjent, sufler Katarzyna Jędrzejczyk


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A