”Jestem obywatelem Polski - jestem obywatelem Unii Europejskiej” - konkurs plastyczny
access_time 2009-01-21 13:35:16
17 stycznia zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego pod tytułem ”Jestem obywatelem Polski - jestem obywatelem Unii Europejskiej”, zorganizowanego przez Deputowaną do Parlamentu Europejskiego Urszulę Gacek.

Pomysł na konkurs zrodził się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy Poseł Urszula Gacek rozpoczęła pracę nad raportem dla Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, którego tematem są prawa, obowiązki, korzyści i konsekwencje związane z byciem obywatelem Unii Europejskiej. Założeniem konkursu było pokazanie istoty europejskiego obywatelstwa oczami młodego człowieka, prezentowanie twórczości plastycznej dzieci w wieku szkolnym i promowanie sztuki dziecięcej.

Oczami dziecka świat widziany jest w sposób bezpośredni i bez przekłamań. Takie spojrzenie pozwala zobaczyć sprawy, których my dorośli czasami nawet nie dostrzegamy. Dlatego postanowiłam prosić dzieci o przedstawienie w formie rysunku tego, jak postrzegają i pojmują swoje europejskie obywatelstwo. Wybrałam rysunek, bo jest on najbardziej swobodną i lubianą przez dzieci formą wypowiedzi” - mówi Urszula Gacek

Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na zaproszenie europosłanki odpowiedziały 154 szkoły podstawowe z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. W sumie nadesłano 1224 prace.

”Jestem mile zaskoczona tak dużym zainteresowaniem konkursem i bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli i opiekunów, którzy zachęcili dzieci do wzięcia w nim udziału” - mówi Poseł Gacek.

Ilość prac, różnorodność technik wykonania oraz interpretacji tematu sprawiła, że jury z europoseł Urszulą Gacek na czele stanęło przed bardzo trudnym zadaniem.

Komisja Konkursowa przyznała nagrody rzeczowe w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria - 6 do 9 lat,
II kategoria - 10 do 13 lat.

Kategoria I:

I miejsce - Adrian Zaucha, lat 9, Szkoła Podstawowa Nr 15 w Tarnowie,
II miejsce - Michał Burliga, lat 8, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Budzowie,
III miejsce - Zuzanna Bogunia, lat 6, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Głębowicach.

Kategoria II:

I miejsce - Daria Wierzbicka, lat 12, Szkoła Podstawowa w Bolechowicach,
II miejsce - Michał Grzeski, lat 11, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gadce,
III miejsce - Aleksandra Wnęk, lat 11, Szkoła Podstawowa w Lipnicy Murowanej.

Jednocześnie jury przyznało wyróżnienia. Spośród nadesłanych prac wybrano jeszcze 24, które dołączyły do nagrodzonych i w poniedziałek 19 stycznia pojadą do Brukseli, gdzie zostaną zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie w Parlamencie Europejskim. Fotorelacja z tego wydarzenia zostanie zamieszczona na stronie internetowej europoseł Urszuli Gacek.

Na stronie internetowej www.urszulagacek.pl została zamieszczona GALERIA LAUREATÓW KONKURSU ”Jestem obywatelem Polski - jestem obywatelem Unii Europejskiej” - zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac.

”Oglądając nadesłane prace ja i moi asystenci byliśmy pod ogromnym wrażeniem oryginalności, pomysłowości oraz estetyki ich wykonania - mówi Urszula Gacek. - Chcemy, aby dzieła te mogli zobaczyć wszyscy użytkownicy Internetu. Dlatego już wkrótce na mojej stronie internetowej pojawi się GALERIA PRAC KONKURSOWYCH. Zapraszam do oglądania i podziwiania talentu i pomysłowości młodych artystów z Małopolski i Świętokrzyskiego.”


Na zdjęciach wybrane prace laureatów konkursu.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A