Bogaty dziad
access_time 2009-01-21 17:13:58
Ponad osiem tysięcy zebrał Zbigniew Kłopocki odtwarzający rolę Dziada w spektaklu "Betlejem polskie". Cała kwota została przekazana po ostatnim przedstawieniu na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy im. św Kingi. "Betlejem" na deskach Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego zagrano 25 razy (od premiery 12 grudnia do 18 stycznia), a obejrzało go siedem tysięcy widzów.

Pomysł zbierania na scenie datków od widzów ma długą tradycję. Osobiście robił to nawet bowiem sam Ludwik Solski odtwarzający także w swojej bogatej karierze aktorskiej i tę rolę. W Tarnowskim Teatrze rola Dziada przypadła Zbigniewowi Kłopockiemu, który wczoraj podczas przekazywania symbolicznego czeku nie krył wzruszenia. To najpiękniejsza chwila w czasie mojej wieloletniej pracy w teatrze - mówił senior tarnowskich aktorów. Nie spodziewałem się, że zbieranie napotka się z taką życzliwością i hojnością Tarnowian i mieszkańców okolicznych miejscowości. Widzowie nie skąpili pieniędzy w trakcie kolejnych przedstawień i w sumie udało się zebrać 8300 zł. Rekordowym okazał się pokaz w sobotę 17 stycznia kiedy jednorazowo zebrano aż 1350 zł.

Zbieranie datków przez aktora zostało zaproponowane przez reżysera spektaklu Zbigniewa Kułagowskiego oraz Edwarda Żentarę dyrektora naczelnego i artystycznego. Po pokonaniu początkowych problemów formalnych zdecydowaliśmy się zbierać pieniądze - mówi dyrektor tarnowskiej sceny. To przecież bardzo szczytna idea, by wspierać tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy. Jako odbiorcę całości zebranych środków wybrano Środowiskowy Dom Samopomocy im. św Kingi w Tarnowie, który jest placówką dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, z uszkodzeniami narządu ruchu. Z zajęć w ŚDS, prowadzonego przez Siostry najświętszej Rodziny z Nazaretu, korzysta 65 podopiecznych.

Ozdobny czek został przekazany na ręce s. dyrektor Anety Tobiasz w obecności ks. bp. Wiesława Lechowicza przez Zbigniewa Kłopockiego oraz Edwarda Żentarę przy całym zespole "Betlejem" oraz szczelnie wypełnionej widowni ostatniego spektaklu.

Spektakl "Betlejem polskie" w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego był grany od premiery 12 grudnia do 18 stycznia 25 razy (w tym jedno plenerowe wystawienie na tarnowskim rynku w okresie świąt Bożego Narodzenia). Zaangażowany był w nie cały zespół Tarnowskiego Teatru, aktorzy gościnni oraz dzieci i młodzież wybrane w czasie konkursu czyli w sumie ponad czterdzieści osób. Obejrzało go 7260 widzów którzy wykupili bilety i ok. 500 zaproszonych gości. Takiej frekwencji Tarnowski Teatr, nie miał od wielu lat.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Zdjęcia: Paweł Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A