Solski w magazynie
access_time 2009-07-17 12:42:00
Już blisko połowę założonych w projekcie wyburzeń dokonała firma modernizująca budynek Tarnowskiego Teatru. Prace posuwają się bardzo dynamicznie, co mają możliwość obserwować przechodnie przy ul. Mickiewicza. Sama budowa w centrum miasta jest skomplikowanym działaniem logistycznym utrudniającym przy tym funkcjonowanie samego Teatru oraz pobliskich instytucji.

Oficjalnie teren budowy nowego gmachu Tarnowskiego Teatru przekazano 15 czerwca. Po upływie miesiąca ze starej siedziby nie pozostało obecnie już zbyt wiele. Zdemontowano całe wyposażenie, meble, armaturę łazienkową, tak by można je jeszcze wykorzystać. Rozebrano część poszycia dachu oraz jego więźbę. Do końca sierpnia powinny zakończyć się prace wyburzeniowe. Równocześnie rozpoczną się roboty ziemne, by rozpocząć palowanie pod nową część Tarnowskiego Teatru.

Zaniepokojone osoby, które martwiły się o los pomnika Solskiego sprzed teatru, uspakajam - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Zarówno popiersie z foyer, jak i z cokołu, zostały zdemontowane i zabezpieczone. Spoczywają bezpiecznie w naszej wiacie magazynowej i chciałbym, by zgodnie z planem budowy wróciły na swoje miejsca jesienią 2010 roku.

Na okres modernizacji sala teatralna, garderoby, obsługa widowni będą miały miejsce w Pałacu Młodzieży. Natomiast reszta pracowników przeniosła się na teren zaplecza za głównym budynkiem teatru. To trudne warunki, bo za oknem od rana do popołudnia jest po prostu plac budowy, ale było to jedyne rozwiązanie, bowiem nie stać nas na wynajem dodatkowych pomieszczeń - dodaje Rafał Balawejder, z-ca dyrektora. Zakładaliśmy, że część pomieszczeń w Pałacu Młodzieży, gdzie będziemy przez rok przebywać, wykorzystamy od zaraz. Jednak zakres remontu sali teatralnej wykluczył takie rozwiązanie. Przewieźliśmy tam tylko część umeblowania i chcielibyśmy dokończyć przeprowadzkę końcem sierpnia.

Przebudowa budynku Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego jest realizowana w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obecnie podpisany kontrakt na realizację opiewa na ponad 12 mln. Kwota 7 760 317 zł pochodzi z pieniędzy europejskich, resztę gwarantuje budżet Gminy Miasta Tarnowa. Planowany termin oddania do użytku przebudowanego budynku teatru to 15 października 2010 roku.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...