Gdzie nad wodę? Raport o stanie wód
access_time 2009-07-22 13:02:08
Czy można bezpiecznie korzystać z tarnowskich kąpielisk?


Bakterie coli wróciły do normy i można bezpiecznie kąpać się w kąpieliskach powiatu tarnowskiego. Wzrosła również ilość tlenu i nie ma problemu śniętych ryb. Jednak warto podkreślić, że Sanepid bada tylko miejsca uznane za kąpieliska, a do takich zalicza się tylko dwa- w Podlesiu dębowym i w wierzchosławickich Dwudniakach.

Nie są brane pod uwagę natomiast często uczęszczane stawy pożwirowe, dlatego tym bardziej należy uważać zanim zdecydujemy się na pływanie w dzikich kąpieliskach, np. w Bobrownikach - przestrzega Roman Bartuś - Państwowy Inspektor Sanitarny w Tarnowie.

Sanepid apeluje, by uważać natomiast na toksyczne sinice, które mogą w każdej chwili zagrażać ludziom i zwierzętom. Sinice to cyjanobakterie, które zwykle zakwitają późnym latem, produkują biotoksyny i mogą spowodować m.in. uszkodzenie nerek, trzustki czy podrażnić układ nerwowy. Należy więc zwracać uwagę na zmieniony zapach i kolor wody. Przy zakwicie sinic woda staje się niebieskozielona, a w okresach intensywnego ich rozwoju mogą przybierać postać piany lub nawet kożucha gromadzącego się na powierzchni wody.


Info: Radio RDN Małopolska / www.rdn.pl

Komentarze...