Gąbka i kreda odchodzi do lamusa - multimedialna tablica w Tuchowie
access_time 2009-06-25 15:19:45
Znane od wieków pisanie kredą po tablicy, w powiecie tarnowskim staje się już powoli historią. Do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez samorząd trafiły tablice interaktywne. Nowoczesny sprzęt połączony jest z komputerem – jego zaletą jest fakt, że działa na zasadzie palmtopa, czyli reaguje na dotyk.

Ze szkół w powiecie tarnowskim powoli znikają tradycyjne tablice, na których pisano kredą. Zastępują je nowej generacji tablice… multimedialne. Takim zakupem może się pochwalić m.in. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie czy szkoła ponadgimnazjalna w Ryglicach. Projektor multimedialny, komputer oraz tablica multimedialna są nawzajem ze sobą połączone i zintegrowane. Projektor rzuca obraz z monitora komputera na tablicę i ta przejmuje funkcję monitora.

- Tablica multimedialna może być wykorzystywana przez nauczycieli na dziesiątki sposobów. Jej oprogramowanie umożliwia pisanie, rysowanie, powiększanie obrazów na tle aktualnie edytowanego dokumentu. To umożliwia tworzenie nowoczesnych, dynamicznych, interaktywnych prezentacji – chwali zakup Adam Drogoś, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie. Dodatkowo prezentacja może być zapisana na dysk i można ją natychmiast przesłać e-mailem, ponownie odtworzyć punkt po punkcie czy wydrukować.

- Inwestujemy w naszą bazę oświatową nie tylko remontując czy rozbudowując szkoły. Wyposażamy je także w nowoczesne środki dydaktyczne dające dużo nowych możliwości w procesie nauczania. Liczymy, że dzięki takim rozwiązaniom jak tablice interaktywne zajęcia z uczniami będą ciekawsze i dynamiczne – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras, który testował tablicę zdając za jej pomocą… wirtualny egzamin na prawo jazdy. – Wrażenia ? Bardzo pozytywne. Tablica jest łatwa w obsłudze, można się jej szybko nauczyć. Najciekawsze jest to, że tablica reaguje na dotyk ręki człowieka – nie trzeba już kredy czy gąbki – dodaje M. Kras.

Szkoły Powiatowe w Tuchowie i Ryglicach są pierwszymi w powiecie, które mogą się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami. W najbliższych miesiącach w tablice interaktywne będzie miała reszta placówek prowadzonych przez powiat tarnowski.


Info: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A