Zapadają pierwsze wyroki sądowe przeciwko pseudokibicom GKS Katowice
access_time 2009-08-27 09:11:51
Zapadają pierwsze wyroki sądowe przeciwko pseudokibicom GKS Katowice, którzy końcem marca 2008 roku zaatakowali policjantów zabezpieczających ich przejazd po zakończonym meczu w Stalowej Woli. Do zdarzenia doszło wieczorem w Wielką Sobotę. Po zatrzymaniu przez chuliganów hamulcem bezpieczeństwa pociągu, którym podróżowali kilkudziesięcioosobowa ich grupa wdarła się na peron dworca PKP i obrzuciła kamieniami, butelkami, ławkami oraz koszami na śmieci policjantów z Tarnowa i Brzeska.

Ponad 30 z nich zostało rannych, kilku hospitalizowano. W wyniku zajść zatrzymano ponad 40 agresorów. Wszyscy usłyszeli zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy. Wobec zdecydowanej większości tarnowski Sąd Rejonowy zastosował 3 miesięczny areszt. Do Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie nadal docierają listy z przeprosinami od skruszonych pseudokibiców. W jednym z ostatnich, skazany za "zadymę" na dworcu informuje o uiszczeniu kilkutysięcznej nawiązki zasądzonej wyrokiem na rzecz poszkodowanych policjantów. Niezależnie od zasądzonych roszczeń będziemy domagać się zadośćuczynienia za poniesione w policyjnym mieniu starty.

Przed nami kolejny mecz ligowy. W najbliższą sobotę, 29 sierpnia Unia Tarnów podejmować będzie u siebie drużynę Hutnika Kraków. Pokłosem ostatniego spotkania obu drużyn 31 maja w Tarnowie, było zatrzymanie 38 pseudokibiców Unii (w tym 21 nieletnich), którzy po meczu zaatakowali policjantów czuwających nad bezpiecznym przebiegiem imprezy.

Tarnowska Policja wypowiedziała zdecydowaną walkę z chuliganami stadionowymi. W strukturach komendy powstała wyspecjalizowana komórka zajmująca się rozpracowywaniem środowisk pseudokibiców. Poważnym orężem w tej walce jest także obowiązująca od niedawna nowa ustawa o imprezach masowych, która zaostrza sankcje za popełnianie czynów karalnych podczas imprez masowych i penalizuje zachowania pseudokibiców. Nie do przecenienia w tej walce jest także wsparcie jakie Policja otrzymuje ze strony tarnowskiej prokuratury i zdecydowana postawa wobec nich wymiaru sprawiedliwości.

Policja apeluje do młodych ludzi, bywalców imprez sportowych o zachowania podczas meczów godne prawdziwych kibiców. Konsekwencje stadionowych wybryków zarówno prawne jak i finansowe są poważne i skutkują postępowaniem karnym, a co za tym idzie wyrokiem skazującym, który dla młodego człowieka wchodzącego w dorosłe życie z pewnością nie jest dobrym startem.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A