Znicze pamięci w Tarnowie, Oświęcimiu i Gdańsku
access_time 2009-08-28 11:25:29
Trzy miasta, dla których II wojna światowa mają znaczenie i wymiar szczególnie symboliczny, włączyły się w nietypowe obchody wybuchu najtragiczniejszej wojny XX wieku. Z inicjatywy tarnowskiej, w mieście pod Górą Św. Marcina, w Oświęcimiu i w Gdańsku, zapłoną znicze pamięci – otwarte ognie w tzw. „piecach węgierskich”. W Tarnowie już dziś o godzinie 20.30 na Placu Dworcowym i II peronie. Interdyscyplinarnemu przedsięwzięciu towarzyszyć będą zdarzenia artystyczne.

Właśnie na tarnowskim Dworcu, przed siedemdziesięciu laty, o 23.18, wybuchła bomba. Historycy datują ten fakt jako niechlubny początek II wojny światowej. Tragiczne wydarzenie pochłonęło dwadzieścia ofiar śmiertelnych, trzydzieści pięć osób zostało rannych. Ludzie, którzy czekali wtedy na pociąg, nigdy nie dojechali na miejsce przeznaczenia.

W Tarnowie, akcja zostanie powtórzona 1 września, po zmroku, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W Oświęcimiu tego samego dnia – przed siedzibą Oświęcimskiego Centrum Kultury, w Gdańsku natomiast przed Twierdzą Gdańsk.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...